Eiro vērtības kritums nāk par labu Latvijas konkurētspējai

Eiro vērtība pret dolāru pēdējo mēnešu laikā ir būtiski samazinājusies – salīdzinot ar decembri, tā samazinājusies par vairāk nekā 11% – vēl decembrī eiro cena bija 1,50 dolāri, bet tagad tā jau nokritusies līdz 1,33 dolāriem par eiro.

Gan eksperti, gan paši Latvijas uzņēmēji norāda, ka eiro vērtības pavājināšanās nāk par labu Latvijas konkurētspējai. Pēdējos mēnešos vērojams eiro kursa kritums arī attiecībā pret citām valūtām, tādējādi samazinās arī lata kurss pret šīm valūtām.

Patlaban Latvijas eksporta un importa struktūrā nozīmīgākā loma ir eirozonas valstīm un norēķiniem eiro valūtā, tomēr eiro/dolāra kursa izmaiņām ir ietekme gan uz eksportētājiem, gan importētājiem.

Dolāra kursa kāpums dod iespēju gūt lielākus ienākumus tiem preču un pakalpojumu eksportētājiem, kas strādā, piemēram, NVS valstīs.

Eiro pašreizējais vājums kopumā varētu būt izdevīgs Latvijas ekonomikai, jo dārgs un ļoti stiprs eiro ir faktors, kas mazina arī Latvijas uzņēmēju konkurētspēju pasaules tirgū. Līdz ar eiro kursa samazināšanos Latvijas potenciālā eksportspēja palielinās ne tikai dolāra zonas valstīs, bet arī Eiropas Savienībā.

Latviju ietekmē ne tik daudz eiro vērtības kritums kā dolāra cenas kāpums, jo dārgāks dolārs atstāj sekas uz izejvielu cenām, kuras pasaulē nosaka dolāros. Dolāra vērtības pieaugum atstāj labvēlīgu ietekmi uz tiem uzņēmumiem, kuriem ieņēmumos ir dolāri, un gluži pretēji – var radīt zaudējumus tiem, kuriem dolāros ir jānorēķinās.

 

Avots: „Dienas bizness” (Nr.48/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *