Vairums Latvijas būvkompāniju aktīvi meklē iespējas ārvalstu tirgos

Konkurence šobrīd nozarē ir liela, tāpēc arī jaunu tirgu apgūšana nav viegla. Lai pretendētu uz kādu pasūtījumu, maksimāli jāpazemina cenas. Svarīgi kritēriji ir arī kompānijas apgrozījums, lielums, stabilitāte, spēja garantēt atbilstošu kvalitāti, tāpēc nereti pat Latvijas lielās kompānijas Eiropas mērogā nav pietiekami lielas un vairāki uzņēmumi izvēlas startēt kopā, lai piedalīties konkursos.

Joprojām būvkompānijas savu darbību cenšas izvērst tieši Skandināvijas tirgū, īpaši Zviedrijā, Norvēģijā, kur pasūtījumu iegūšanai nepieciešamas pozitīvas atsauksmes no vietējiem pasūtītājiem. Tas liecina, ka, lai arī cenai ir nozīme, noteicošais faktors ir uzticības garants.

Pēc atsevišķu būvkompāniju izklāstiem par pieredzi, Austrumu tirgu esot grūtāk apgūt, jo kontakti jādibina citā līmenī; Francijā varētu rasties grūtības ar atšķirīgo mentalitāti, savukārt Vācijas darba tirgus esot ļoti aizsargāts. Kopumā jārēķinās, ka jebkurā tirgū nāksies izprast konkrētās valsts tradīcijas, noteikumus un būs jāsaskaras gan ar birokrātiju, gan citiem šķēršļiem.

Ārējo tirgu apgūšanu Latvijā veicina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), regulāri rīkojot seminārus un palīdzot uzņēmumiem meklēt un veidot kontaktus ar ārvalstu pasūtītājiem.

Pēc LR Centrālās statistikas pārvaldes datiem, aizvadītajā gadā ārpus Latvijas kopumā veikti būvdarbi aptuveni 37,8 milj.LVL apjomā, kas ir par 23,7 milj.LVL vairāk kā 2008.gadā. Savukārt, Latvijā veikto būvdarbu apjoms pērn saruka līdz 1,0 miljrd.LVL (-41%).

 

Lasīt vairāk: „Lietišķā Diena” (Nr.305/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *