Par makroekonomisko situāciju Latvijā 2009.gadā un prognozes 2010.gadam

2009.gadā Latvijas ekonomikas lejupslīdes rezultātā iekšzemes kopprodukta vērtība (IKP) samazinājās par 18%. Tomēr, salīdzinot ar 2009.gada sākumu, gada otrajā pusē ekonomiskās aktivitātes kritums samazinājās un pēdējā ceturksnī IKP saruka par 2,9%.

Pakāpeniski uzlabojoties ekonomiskajai situācijai vairumā Latvijas galveno tirdzniecības partnervalstu, palielinājies arī Latvijas ārējais pieprasījums, un, lai gan 2009.gadā eksports kopumā samazinājās par 13,9%, gada otrajā pusē bija vērojams eksporta apjomu kāpums. Tai skaitā meža nozares produkcijas eksporta vērtība 2009.g. decembrī pieauga par 31,7%, bet 2010.gada pirmajos divos mēnešos – par 21,1%.

Turpmākajos gados Latvijas tautsaimniecības atveseļošanās būs lielā mērā atkarīga no tā, cik ātri atgūsies pasaules finanšu sistēma un galvenās Latvijas ārējās tirdzniecības partnervalstis un cik veiksmīgi Latvija spēs konkurēt atvērtos preču un pakalpojumu tirgos.

Kaut arī vairākās pasaules valstīs jau tagad vērojamas noteiktas atveseļošanās pazīmes, tomēr pasaules ekonomikas perspektīvas joprojām pakļautas lielai nenoteiktībai.

Latvijas iekšējais pieprasījums 2010.gadā turpinās samazināties, bet izaugsmes tendences gaidāmas 3. ceturksnī.

Nozaru griezumā 2010.gadā IKP samazinājumu noteiks būvniecības sašaurināšanās, savukārt pieprasījuma pieaugums ārējos tirgos dos pozitīvus izaugsmes stimulus eksportspējīgām nozarēm.

2011.gadā sagaidāma uz eksportu orientēto nozaru straujāka attīstība un pieprasījuma atjaunošanās vietējā tirgū.

 

Lasīt vairāk: Informatīvais ziņojums

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *