Ziemeļamerikas tirgū joprojām turpina paaugstināties kokmateriālu cenas

Izsniegto būvatļauju skaits un jaunu mājokļu būvniecības apjoms ASV turpina palielināties. Līdz ar to turpina paaugstināties arī kokmateriālu cenas – aprīlī zāģmateriālu cenas pieauga par aptuveni 18%, bet zāģbaļķu cenas (marta mēnesī) – par 8%, kas liecina, ka tirgū piedāvājums nespēj segt pieprasījumu.

Britu Kolumbijas zāģmateriālu ražotāji, kas visu produkciju realizē galvenokārt ASV tirgū (2009.gadā uz ASV eksportēti 17,6 milj.m3 zāģmateriālu), šādām tendencēm turpinoties, ir tikai ieguvēji, tāpēc tiek prognozēts, ka šajā Kanādas lielākajā skujkoku zāģmateriālu ražošanas provincē kokrūpniecības sektors būs pilnībā atguvies no pasaules ekonomikas krīzes radītajiem zaudējumiem jau šā gada laikā.

Turklāt, zāģmateriālu cenas šobrīd paaugstinājušās līdz tādam līmenim, ka, saskaņā ar 2006.gadā parakstīto vienošanos starp Kanādu un ASV par skujkoku zāģmateriālu piegādēm (Softwood Lumber Agreement), kas reglamentē zāģmateriālu eksporta nodokļa un vidējās cenas sakarību (paaugstinoties zāģmateriālu cenām, proporcionāli pazeminās eksporta nodoklis) par piegādēm šā gada jūnijā Britu Kolumbijas zāģmateriālu eksportētājiem nodoklis nebūs jāmaksā vispār. Tomēr šis nodoklis tiks atkal atjaunots, tiklīdz zāģmateriālu cenas sāks pazemināties.

Palielinoties ražošanas apjomiem un eksportam uz ASV, zināms, ka jūlija zāģmateriālu piegādes cenas jau nedaudz pazeminājušās, tomēr tās joprojām ir par aptuveni 44% augstākas nekā 2009.gadā.

 

 

Lasīt vairāk: www.cbc.ca

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *