Meža biomasas izmantošana biokurināmā ražošanai Latvijā

Meža biokurināmā resursu potenciālais apjoms Latvijā (atbilstoši 2007.gada mežizstrādes datiem – 9,8 milj.m3) ir 4,1 milj. t gadā, bet faktiski pieejamais aprēķinātais apjoms, kas atbilst ilgtspējības kritērijiem – 3,5 milj. t gadā.

Celmi ir vislielākais meža biokurināmā resursu veids ar salīdzinoši mazām ražošanas izmaksām, kas piemērots lielām centralizētās siltumapgādes sistēmām, bet Latvijā pagaidām netiek izmantots, jo pieprasījums pēc celmiem, neraugoties uz to lielo siltuma atdevi, neesot, – katlumājas nespējot tos sadedzināt lielā minerālvielu piejaukuma dēļ.

Biokurināmā sagatavošana jaunaudzēs ir viens no izplatītākajiem biokurināmā resursu veidiem, kura ražošanu neietekmē mežizstrādes apjoma svārstības, tomēr šķērslis ir nepietiekošā mežizstrādes mašīnu operatoru mežsaimnieciskā izglītība.

Potenciāli nozīmīgs resursu veids ir meža infrastruktūras apaugums, tomēr tas netiek izmantots pietiekoši efektīvi, jo ražošanas organizācija lielā mērā pakārtota ceļu būvei un mežizstrādei.

Saskaņā ar Zemkopības Ministrijas datiem par meža nozares produkcijas ārējo tirdzniecību, 2009.gadā kurināmā koksne eksportēta 2,7 milj. t apjomā (96 milj.Ls vērtībā), kas ir par 13,3% vairāk nekā 2008.gadā, tai skaitā:

  • malka eksportēta 21,2 milj.Ls vērtībā (+87,5%);
  • šķelda eksportēta 30,7 milj.Ls vērtībā (-34,4%);
  • zāģskaidas u.c. koksnes atlikumi – 44,5 milj.Ls vērtībā (+23,5%).

Vidējā malkas eksporta cena 2009.gadā bija 27,7 Ls/t; šķeldu cena – 23,0 Ls/t; zāģskaidu u.c. koksnes atlikumu cena – 71,4 Ls/t.

 

Lasīt vairāk: www.videsprojekti.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *