Tropu koksnes tirgus tendences Eiropā saistībā ar situāciju būvniecības nozarē

Tropu koksnes produktu tirgus apstākļi šobrīd Eiropā nav īpaši labvēlīgi, jo attiecībā uz ekonomikas atjaunošanos Eiropas Savienības valstīs turpinās zināma nenoteiktība. Arī būvapjomi, galvenokārt jaunu dzīvojamo ēku būvniecības sektorā, ir salīdzinoši ļoti zemi. Turklāt eiro valūtas kursa pazemināšanās un pieaugošo jūras kravu pārvadājumu izmaksu dēļ importētāji vēl izteiktāk saglabā zemus krājumus, veicot tikai maza apjoma pasūtījumus. Savukārt brīvi pieejamu tropu koksnes deficīts un ilgi piegādes termiņi ir būtisks šķērslis, kā rezultātā tropu koksne Eiropā turpina zaudēt savu tirgus daļu.

Zāģmateriālu tirgus sektorā iezīmējusies tendence, ka ražotāji, kas līdz šim pasūtījuši sarkankoku un melnkoku, arvien vairāk izvēlas plašāk pieejamo gaišo toņu (bērza, apses un kļavas) koksni. Arī saplākšņu tirgū produkti no Āzijas dienvidaustrumiem tiek aizstāti ar produkciju no Krievijas un Ķīnas.

Vācijā ekonomiska šogad atgūstas lēni, tomēr jau 2011.gadā tiek prognozēta situācijas stabilizēšanās. Jaunu mājokļu būvniecība gan cieš no banku piesardzības kredītu piešķiršanā un valdības stimulu atcelšanas, taču māju renovācijas aktivitāte saglabājusies diezgan spēcīga, kādēļ saglabājies arī salīdzinoši labs pieprasījums koka logu ražošanas industrijā.

Francijas ekonomika atgūstas ievērojami lēnāk, turklāt izaugsmes tempi 2011.gadā netiek prognozēti tik pārliecinoši. Situācijas attīstība būtiski atkarīga no pašmāju uzņēmumu eksportspējas, jo iekšzemes patēriņa palielināšanās tuvākajā nākotnē nav gaidāma. Francijas būvniecības nozarē aktivitāte pērn samazinājās par 9%. Prognozēts, ka šogad sagaidāms tālāks būvapjomu kritums.

Arī Beļģijā ekonomikas stabilizācija notiek ne tik raiti, neskatoties uz valdības īstenotajiem ekspansīvajiem fiskālajiem pasākumiem. Valstī joprojām ir ārkārtīgi liels bezdarbs, investoriem trūkst pārliecības un jaunu mājokļu būvniecības sektorā turpina samazināties aktivitāte, kas šogad, saskaņā ar prognozēm, samazināsies vēl par 3%.

Drūmāka situācija ir Nīderlandē, kur koknes produktu patēriņš joprojām ir zems, tā kā jaunu mājokļu būvniecības un renovācijas sektoros turpinās stagnācija. Turklāt investīciju apjoms jaunu dzīvojamo māju būvniecības sektorā, kas pērn samazinājās par 9,8%, šogad sagaidāms samazināsies vēl par 14%.

Itālijā koksnes produktu tirgu negatīvi ietekmējis būvapjomu kritums par 19% jauno mājokļu būvniecības sektorā. Savukārt ēku renovēšanas aktivitāte saglabājusies, tāpēc investīciju apjoms šai sektorā 2010.gadā, domājams, pieaugs.

Spānijā būvapjomu krituma dēļ pēdējo divu gadu laikā ievērojami samazinājušies ražošanas apjomi galdniecībā, durvju ražošanas sektorā (-50%) un koka grīdas segumu ražošanas sektorā (-40%). Savukārt mēbeļrūpniecība  cietusi, samazinoties vietējam patēriņam un noietam ārējos tirgos, kā arī palielinoties lētākas produkcijas importam no Āzijas un Brazīlijas.

Koka grīdu ražošanā no tropu koksnes Polija izvirzījusies par vadošo Eiropā – no pērn saražotajiem 11,8 milj.m2 koka grīdu, tropu koksnes produkti sastādīja 27%. Tāpat arvien plašāk Polijā tropu koksne tiek izmantota logu, durvju ražošanas sektoros un mēbeļrūpniecībā.

 

Vairāk: www.globalwood.org

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *