Kā izglītību un labu ideju pārvērst reālā naudā?”

Kā izcils piemērs Latvijas izglītības konkurētspējai ir Meža un koku produktu pētniecības un attīstības institūts, kas meklē atbildes uz meža nozares interesējošajiem jautājumiem, piemēram, kā uzlabot koksnes īpašības un kā to padarīt izturīgāku utt. Mēbeļu testēšana, ugunsdrošības pārbaude, koksnes uzlabošanas tehnoloģijas – tās ir tikai dažas no jomām, kurās strādā Jelgavā bāzētais Meža un koksnes produktu zinātniskās pētniecības centrs.

Lai apvienotu izglītību, zinātni un ražošanu, institūtu pirms pieciem gadiem izveidoja Latvijas valsts meži, Latvijas kokrūpniecības federācija un Latvijas Lauksaimniecības Universitāte. Šobrīd uzņēmums kļuvis par izcilu zināšanu pārneses piemēru – kā akadēmisku izglītību pārvērst reālā naudā.

Institūtā strādā 18 speciālistu, piedāvājot visplašāko koksnes pētījumu spektru Baltijā. Lai arī lielākā daļu institūta finansējuma pagaidām nāk no Eiropas attīstības fondiem, arvien biežāk tiekot izpildīti konkrēti ražotāju pasūtījumi. Pēdējā laikā uzņēmēji arvien vairāk pasūta kurināmās koksnes pētījumus. Uzņēmumu speciālistu kompetence var konkurēt ar Eiropas labākajiem paraugiem, un atsevišķās jomās to pat pārsniedz. Nemaz nerunājot par izdevīgo cenu.

Visticamāk, tieši kompetence ir izšķirošais faktors, kāpēc daudzi mežizstrādāji arvien biežāk izmanto arī trešo institūta darbības virzienu – tālākizglītību, apmācot kokapstrādes speciālistus un mežstrādniekus. Jo kā liecinot prakse – dažkārt pat vienkārši ieviešami uzlabojumi tehnoloģijās, prasmēs vai zināšanās var nest visai būtiskus ietaupījumus nākotnē (video no TVNET.LV).

 

Avots: www.tvnet.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *