Mežos palielinājies risks egļu infekcijai ar sakņu trupi

Līdz ar karstā laika iestāšanos, mežos palielinājies risks egļu infekcijai ar sakņu trupi, kas atzīta par ekonomiski vispostošāko skujkoku slimību visā ziemeļu puslodē. Eiropas Savienībā vien gada laikā tās nodarītie zaudējumi ir vairāk nekā 500 miljonu eiro apmērā.

Somijā veiktie pētījumi liecina, ka sakņu trupes dēļ, ko izraisa sēņu komplekss Heterobasidion annosum, kokmateriālu vērtība var samazināties līdz pat 40%. Baltijas valstīs trupes īpatsvars egļu audzēs sasniedz 20%, bet bijušajās lauksaimniecības zemēs – pat 50%.

Egļu mežos Latvijā sakņu trupe lietkoksnes vērtību (vienā hektārā) samazina par vidēji 750 latiem, bet stipri inficētās audzēs zaudējumi var sasniegt pat 3000 latu uz hektāru.

Lai iegūtu objektīvu informāciju par trupes izplatību Latvijā un izstrādātu rekomendācijas tās samazināšanai, LVMI “Silava” veikusi pētījumu sakņu trupes uzraudzībai un ierobežošanai skuju koku mežos.

No sakņu trupes iespējams izvairīties, apstrādājot celmus ar bioloģiskiem preparātiem, no kuriem izplatītākais un Eiropā plašāk lietotais ir Somijā ražotais “Rotstop”, kas satur koksni noārdošās sēnes Phlebiopsis gigantea sporas.

Somijā un Polijā privātie meža īpašnieki celmu apstrādes veikšanai saņem subsīdijas, bet valsts mežos Dānijā, Lielbritānijā un Polijā egļu celmu apstrāde jāveic obligāti.

Lasīt vairāk: www.silava.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *