Sezonas faktora ietekmē Somijā jūlija mēnesī ievērojami samazinājusies koksnes tirdzniecība

Atvaļinājumu sezonas ietekmē apaļkoku tirdzniecības aktivitāte jūlija mēnesī šogad Somijā samazinājās būtiskāk nekā citkārt šai laika periodā.

Saskaņā ar Somijas Kokrūpniecības federācijas informāciju, jūlijā no privātajiem meža īpašniekiem iepirkta apaļkoksne tikai 1,1 milj.m3 apjomā, kas ir par 2,9 milj.m3 (-72,5%) mazāk nekā jūnija mēnesī.

Kopumā janvāra – jūlijā periodā pārstrādei iepirkti 12 milj.m3 koksnes, kas ir trīs reizes vairāk nekā 2009.gada pirmo septiņu mēnešu laikā, tomēr par aptuveni 14% mazāk nekā iepriekšējos gados. Tai skaitā papīrmalka iepirkta 6,6 milj.m3 apjomā, savukārt zāģbaļķi – 5 milj.m3 apjomā.

Augošās apaļkoksnes cenas („celma nauda”) jūlijā visumā palikusi nemainīga. Par 2% paaugstinājās egles zāģbaļķu un bērza papīrmalkas cenas, bet par 1% – priedes papīrmalkas cena.

Jūlijā vidējā priedes zāģbaļķu „celma nauda” bija 56 EUR/m3, egles zāģbaļķu cena – 58 EUR/m3, bērza zāģbaļķu cena – 41 EUR/m3. Savukārt bērza papīrmalkas cena paaugstinājās līdz 16 EUR/m3, bet egles papīrmalkas cena sasniegusi 19 EUR/m3.

Uzlabojoties nozarē saražotās produkcijas noietam, arī pieprasījums pēc vietējās koksnes resursiem Somijā nepārtraukti pieaug.

Tirgū šobrīd tiek piedāvāta arī koksne, kas izstrādāta vētras skartajās mežaudzēs, tomēr tā ir pārlieku bojāta, lai tiktu realizēta zāģmateriālu ražošanai, tāpēc šie sortimenti piemēroti šķeldošanai un tālākai pārstrādei celulozes rūpniecībā.

Kā tika ziņots jau iepriekš, naktī no 29. uz 30.jūliju Somijā notika spēcīga vētra „Asta”, kas nodarījusi milzīgus meža postījumus valsts dienvidaustrumu, austrumu un centrālajos reģionos. Izgāzto un lauzto koku apjoms mērāms simtos tūkstošu kubikmetru. Dažas dienas vēlāk sekojusi vētra vārdā „Veera” un saskaņā ar Somijas Meteoroloģiskā institūta prognozēm, nākamajā nedēļā valsts austrumos, iespējams, varētu sekot kārtējā postošā vētra.

 

Avots: www.forestindustries.fi

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *