Ienākumi no bojātās koksnes realizācijas tikai minimāli kompensēs izmaksas

Pēc Valsts meža dienesta (VMD) apkopotās informācijas, 8.augusta vētras rezultātā kopējais bojātās koksnes apjoms visos mežos ir apmēram 500 000 m3, kas ir daudzkārt mazāks nekā tas bija 2005.gada janvāra vētrā, kad tika nopostīti meži 7,4 milj. m3 apjomā.

Vēja brāzmas galvenokārt skārušas Vidzemi un Latgali. Vienlaidus gāzumos, kad koki lauzti un gāzti platībā, kas lielāka par 0,2 ha, mežs nopostīts apmēram 1600 ha platībā, no tiem valsts mežos – apmēram 520 ha, kopā tas ir apmēram 400 000 m3, tās ir platības, kuras tiks nocirstas kā sanitārās kailcirtes. Pārējās platībās tiks veiktas sanitārās izlases cirtes.

Vislielākās meža platības vienlaidus gāzumā nopostītas Madonas mežniecības teritorijā, kur nogāzti un nolauzti koki aptuveni 630 ha platībā.

Savukārt valsts mežos, kā tika ziņots jau iepriekš, nodarīti postījumi 4200 hektāru platībā, kas ir 220 000 kubikmetru koksnes.

Vairāki meža īpašnieki pauduši, ka situācija ir sarežģīta. Visticamāk, ka ienākumi no koku realizācijas tikai minimāli nosegs mežizstrādes un apmežošanas izmaksas.

Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas valdes loceklis Andris Araks izteicis prognozi, ka mežizstrādes pakalpojumu cenas vētrā bojātās koksnes izstrādei pieaugs par 1,5 – 2 Ls/m3 un būs 7 – 8 Ls/m3 robežās.

Lielākie ieguvēji būs taras materiālu ražotāji. Papildus apjomus iegūs arī papīrmalkas uzpircēji, savukārt zāģbaļķu cenu kritums nav gaidāms, jo tādu sortimentu ieguve no vējā lauzto koku cirsmām nav iespējama.

 

Lasīt vairāk: “Dienas bizness” (Nr.376/2010)

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *