Koksnes granulu ražošanas industrijas attīstības perspektīvas pasaules tirgū

Saskaņā ar Krievijas meža nozares izdevumā “Леспроминформ” publicēto informāciju, pasaulē šobrīd kopumā tiek saražoti aptuveni 15 miljoni tonnu koksnes granulu gadā. Tai skaitā Eiropā – aptuveni 9 miljoni tonnu, Krievijā – 1 miljons, ASV – 2,8 miljoni un Kanādā – 1,4 miljoni tonnu koksnes granulu.

Pēdējo dažu gadu laikā koksnes granulas sākts ražot arī tādās valstīs kā Francija, Bulgārija un Spānija. Vācijā vien ir ap 53 šādām rūpnīcām, kurās tiek saražoti aptuveni 1,7 miljoni tonnu granulu (1,1 milj. tonnu tiek realizēts vietējā tirgū). Plānots, ka 2010./2011.gadā Vācijā darbību uzsāks vēl 9 rūpnīcas ar kopējo ražošanas jaudu 598 tūkst. tonnu koksnes granulu gadā.

Arvien aktuālāka kļūst kombinēta ogļu un biokurināmā dedzināšana, kas īpaši izplatīta tendence ir Lielbritānijā, Polijā un Spānijā. Arī Nīderlandē jau tuvāko gadu laikā plānots laist ekspluatācijā virkni šādu jaunu elektrostaciju, jo kombinēti izmantojot fosilo un biokurināmo, būtiski samazinās kaitīgo izmešu daudzums atmosfērā.

Nīderlande un Beļģija Eiropā šobrīd patērē vislielāko koksnes granulu apjomu – 6 miljonus tonnu gadā, kas ir vairāk nekā 30% no visa pasaulē saražotā apjoma. Tāpat pieprasījums pēc koksnes granulām pieaug arī Āzijā, kur Ķīna un Dienvidkoreja plāno izveidot veselu granulu rūpnīcu tīklu. Tādējādi, saražoto produkciju realizējot vietējā tirgū, tiktu samazināta atkarība no importa.

Pasaules tirgū lielākais koksnes granulu importētājs ir Eiropa, savukārt lielākais eksportētājs – Kanāda un ASV. Arī Austrālija līdz 2012.gadam plāno saražot ap 1,5 miljonus tonnu granulu gadā, kļūstot par līdzvērtīgu tirgus spēlētāju.

Tā kā ES direktīva paredz, ka līdz 2020.gadam atjaunojamās enerģijas īpatsvars jāpalielina no 7% līdz 20%, kas desmitgadei ir salīdzinoši ambiciozs mērķis, turpmāko gadu laikā Eiropas biokurināmā tirgū gaidāmas ievērojamas izmaiņas. Piemēram, Lielbritānijā, saskaņā ar prognozēm, koksnes granulu patēriņš līdz 2012.gadam pieaugs no 500 tūkstošiem tonnu līdz 3,5 miljoniem tonnu, tādējādi Apvienotā Karaliste Eiropas tirgū izvirzīsies par galveno šo atjaunojamo energoresursu patērētājvalsti.

Līdz ar pieprasījuma un ražošanas apjomu palielināšanos, visā pasaulē saasinās arī konkurence par koksnes resursiem. Līdz šim izmantoto kokapstrādes atlieku apjoms vairs nav pietiekams, tāpēc arvien aktuālāka kļūst ātraudzīgo koku plantāciju ierīkošana. Teorētiski, lai pilnībā nodrošinātu pieaugošo pieprasījumu, līdz 2015.gadam nepieciešams palielināt kopējo plantāciju apjomu līdz 25 miljoniem hektāru.

Ņemot vērā pieejamo resursu apjomu, vislielākās biokurināmā tirgus attīstības perspektīvas nākotnē ir Krievijai, kur šobrīd tiek izmantoti tikai 25% no kokapstrādes atliekām, savukārt mežizstrādes atliekas vispār netiek pārstrādātas.

 

Lasīt vairāk: www.lesovod.org.ua

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *