Pasaules tirgū ievērojami palielinājies koksnes kravu pārvadājumu apjoms

Laika periodā no 2007. līdz 2009.gadam koksnes tirdzniecības apjomi pasaules tirgū samazinājās par 30%, savukārt šogad  vērojama pozitīva tendence – skujkoku apaļkoku kravu pārvadājumi pieauguši par 20%.

Visstraujāk skujkoku apaļkoku importu kāpinājušas valstis Rietumeiropā un Āzijā (Vācija, Beļģija, Ķīna un Dienvidkoreja).

Lai gan Krievija pasaules tirgū joprojām ir lielākais skujkoksnes piegādātājs, tā zaudējusi savu tirgus daļu no 40% 2006.gadā līdz mazāk nekā 28% 2010.gada 1.ceturksnī, kas vistiešākajā veidā saistīts ar 2008.gadā realizēto Krievijas koksnes izvedmuitas tarifu minimālās likmes paaugstināšanu līdz 15 eiro/m3.

Savukārt Jaunzēlande, kas ir otra lielākā apaļkoku eksportētājvalsts pasaules tirgū, Krievijas koksnes izvedmuitas tarifam paaugstinoties, kļuvusi par ieguvēju – 2010.gada pirmo četru mēnešu laikā vien koksnes eksports tika kāpināts par 43%, tādējādi šobrīd Jaunzēlandes realizētais priedes apaļkoksnes apjoms pasaules tirgū veido aptuveni 13%.

Kāpinot importu par 17%, aptuveni trešdaļu no tirgū esošās skujkoku apaļkoksnes 2010.gada 1.pusgadā iegādājusies Ķīna, kļūstot par viennozīmīgi lielāko šo kokmateriālu importētāju pasaulē. Krievija un Jaunzēlande ir galvenie piegādātāji, kopā veidojot gandrīz 86% no kopējā Ķīnas skujkoku apaļkoksnes importa.

Ķīnā apaļkoku imports ievērojami palielinājies, jo valsts kokrūpniecības sektorā palielinātas ražošanas jaudas, savukārt vietējo koksnes resursu pieejamais apjoms nav pietiekams. Neskatoties uz valsts valdības realizētajiem pasākumiem, pēdējā desmitgadē investējot plašu meža plantāciju izveidē, pašmāju pieejamie koksnes resursi nespēj segt pieaugošo pieprasījumu.

Saskaņā ar meža nozares konsultāciju firmas “Wood Resources International” datiem, skujkoku apaļkoksnes tirdzniecības apjoms 2009.gadā bija 67 milj. m3 (2007.gadā – 95 milj. m3).

 

Avots: www.newsblaze.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *