Ziemeļvalstīs pieaudzis nekustamo īpašumu tirgus sabrukuma risks

Analītiķi prognozē, ka Zviedrijā, Somijā un Norvēģijā, strauji krītoties nekustamo īpašumu cenām, varētu tikt apdraudēta arī valstu ekonomiskā atlabšana.

Lielbritānijas banka “Royal Bank of Scotland Plc” brīdinājusi, ka Zviedrijas nekustamo īpašumu tirgu apdraud kredītņēmēju grūtības atmaksāt hipotekāros kredītus, kas dažos gadījumos līdz 46 reizēm pārsniedz cilvēku ienākumus. Savukārt Norvēģijas Centrālā banka brīdinājusi, ka zemās procentu likmes rada kredītu un nekustamo īpašumu tirgus pārkāršanas risku, bet Somijas valdība paudusi bažas, ka valstī veidojas nekustamo īpašumu tirgus burbulis.

Visās trijās valstīs pērn nekustamo īpašumu cenas pieauga, kaut arī to ekonomikas piedzīvoja lejupslīdi un bezdarba pieaugumu.

Mājokļu cenas Zviedrijā šā gada otrajā ceturksnī pieauga par 7%, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu. Mājokļu cenas Norvēģijā šā gada pirmā pusgada laikā pieaugušas par 19,6%, savukārt Somijā šā gada pirmajā ceturksnī nekustamo īpašumu cenas pieauga par 11,4%, bet otrajā ceturksnī – par 10%.

 

Avots: www.city24.lv

www.bloomberg.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *