Eksportētāji nevar paaugstināt preču cenas, atbilstoši izmaksu pieaugumam

Jūlija mēnesī, salīdzinot ar jūniju, Latvijas eksportētās produkcijas cenas kopumā samazinājās par 0,7%. Savukārt koksnes un koka izstrādājumu ražošanā cenas pieauga par 1,3%.

Salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju, eksportētās produkcijas ražotāju cenas šogad pieaugušas par 9,5%, bet atsevišķās nozarēs – vēl vairāk, piemēram, eksportētās koksnes ražotāju cenas pieauga par 14,7%.

Eksportētas produkcijas cenu samazinājums laikā, kad pieaug iekšzemē pārdoto preču cenas, norāda uz to, ka Latvijas eksportētāji vairs nevar paaugstināt eksportētās produkcijas cenas. Ārējos tirgos ir saasinājusies konkurence, līdz ar to Latvijas eksportētāji nevar paaugstināt savu preču cenas, atbilstoši savu izmaksu pieaugumam. Iespējams, situāciju būtiski ietekmējis arī pasaules ekonomikas atlabšanas tempa kritums 2.ceturksnī, tāpēc Latvijas eksports gada otrajā pusē pieaugs daudz lēnāk nekā tas notika kopš 2009.gada vasaras.

Savukārt Latvijā realizēto preču un pakalpojumu ražotāju cenas turpina pieaugt. Tajā būtiska nozīme ir akcīzes nodokļa ieviešanai gāzei, kas visvairāk atspoguļosies elektroenerģijas un siltumenerģijas ražošanā.

 

Lasīt vairāk: www.hipofondi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *