Krievijā ražoto egles zāģmateriālu noiets Centrāleiropā ir zems augsto cenu dēļ

Centrāleiropas tirgos šobrīd pieprasījums pēc Krievijas ziemeļrietumu reģionos ražotiem egles zāģmateriāliem ir zems, kas saistīts ar atvaļinājumu sezonas turpināšanos. Kā būtisks faktors tiek minēts arī nosacīti augstās cenas. Tomēr tirgū šobrīd valda zināms līdzsvars, jo arī piedāvājums nav liels.

Kā prognozējuši tirgus spēlētāji, pieprasījums sāks palielināties līdz ar augusta beigām. Turklāt pircēji steigs papildināt krājumus, jo vietējo koksnes pārstrādes uzņēmumu noliktavās jau šobrīd ir nosacīti mazi zāģmateriālu apjomi. Izmantojot situāciju, sagaidāms, ka Centrāleiropas tirgos rudenī palielināsies zāģmateriālu piedāvājums no Skandināvijas.

Augusta sākumā no Krievijas ziemeļrietumiem ievesto egles zāģmateriālu cenas Centrāleiropā palika nemainīgas jūlija cenu līmenī – aptuveni 220 eiro/m3. Dzelzceļa kravu pārvadājumu cenas arī joprojām ir stabilas – no Karēlijas, Ļeņingradas un Vologdas reģioniem ievesto egles zāģmateriālu cenas Vācijas tirgū ir aptuveni 225 – 230 eiro/m3, tādējādi Krievijā ražoto zāģmateriālu cenas ir tikai par aptuveni 5 eiro/m3 zemākas nekā Somijas produkcijai.

Citos Eiropas tirgos egles zāģmateriālu piegādes cenas 3.ceturksnī paaugstinājās par 10 eiro/m3.

Savukārt Ziemeļāfrikā un Tuvo Austrumu reģionos pieprasījums pēc zāģmateriāliem augusta sākumā samazinājās līdz ar Ramadāna sākšanos, kas šogad ilgs līdz 9.septembrim. Taču zāģmateriālu importētāji, sevišķi no Ēģiptes, jau devuši mājienus, ka rudenī ievērojami palielināsies pieprasījums pēc priedes zāģmateriāliem.

Uz Lielbritāniju priedes zāģmateriālu piegādes Krievija palielināja jau jūnija sākumā. Arī Japānā zāģmateriālu noiets raksturots kā apmierinošs. Ievērojami piegādes apjomi palielinājās, līdzko samazinājās piedāvājums no Somijas zāģmateriālu ražotājiem. Turklāt arī cenas Japānas tirgū ir augstākas par aptuveni 20 eiro/m3 nekā Eiropā.

Krievijas tirgus pārstāvji pauduši, ka pieprasījums pēc zāģmateriāliem palielinājies arī vietējā tirgū, kas saistīts ar šīs vasaras plašajiem mežu ugunsgrēkiem valstī, kā rezultātā iznīcināti vairāki ciemi. Apaļkoku piegādes gan šis apstāklis nav būtiski ietekmējis, tāpēc skujkoku zāģbaļķu cenas šobrīd Krievijā ir salīdzinoši stabilas – aptuveni 62 – 64 eiro/m3.

 

Avots: EUWID Wood Products and Panels (No.33)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *