Lielbritānijas tirgū augustā ievērojami samazinājies priedes zāģmateriālu noiets

Ņemot vērā, ka priedes zāģmateriālu piedāvājums ir samērā augsts, bet aktivitāte Lielbritānijas skujkoku zāģmateriālu tirgū augustā samazinājusies jūtamāk nekā ierasts šai mēnesī, radusies cenu spriedze. Papildus sezonas faktoram, zāģmateriālu patēriņš Lielbritānijā samazinājies arī zemās vispārējās valsts ekonomiskās aktivitātes un dzīvojamo māju būvapjomu krituma dēļ. Rezultātā, kokmateriālu vairumtirgotāju pasūtītie zāģmateriāli iepriekšējās nedēļās netika realizēti tik veiksmīgi, kā tika cerēts, tāpēc šobrīd slēgt jaunus līgumus pircēji izvairās.

Priedes zāģmateriālu piedāvājums tirgū pieaudzis, jo pēdējās dažās nedēļās palielinājušās piegādes no Zviedrijas. Neskaitāmas kokzāģētavas, palielinoties apaļkoksnes piedāvājumam, augustā bija spējīgas palielināt ražošanas jaudas, tāpēc šobrīd Lielbritānijas ostu noliktavās tūlītējām piegādēm ir pieejami lieli priedes zāģmateriālu apjomi. Turklāt Zviedrijas kokzāģētavas piedāvā ievērojamos apjomos papildus piegādes arī septembrī un oktobrī.

Zāģmateriālu piegādes no Somijas ir ierastajā apjomā, savukārt piegādes apjomi no Krievijas ziemeļu reģioniem un Sibīrijas ir mazi, tā kā labākas zāģmateriālu pārdošanas iespējas rastas Ziemeļāfrikas un Tuvo Austrumu tirgū.

Pēdējo 5 – 6 nedēļu laikā, būtiski palielinoties piedāvājumam, B (V) kvalitātes priedes zāģmateriālu cenas Lielbritānijas tirgū pazeminājušās par vidēji £ 10/m3 (8.57 LVL/m3)  un šobrīd ir aptuveni £ 205 – 210/m3 (175 – 180 LVL/m3), savukārt A (u/s) kvalitātes priedes zāģmateriālu cenas par piegādēm septembrī/oktobrī ir £ 235 – 240/m3 (201 – 206 LVL/m3).

Tirgus dalībnieki prognozē arī tālāku priedes zāģmateriālu cenu pazemināšanos Lielbritānijas tirgū, ja pārdošanas iespējas  neuzlabosies citos Eiropas valstu tirgos. Savukārt Ziemeļāfrikas un Arābu valstu tirgus attīstību pēc Ramadāna ir grūti prognozēt.

Turpretī Skandināvijas egles zāģmateriālu noiets Lielbritānijā ir stabils. Palielinoties pieprasījumam pēc atsevišķiem sortimentiem, piegādes palielinājuši arī ražotāji no Vācijas.

No Zviedrijas importēto egles konstrukciju zāģmateriālu cena Lielbritānijas tirgū šobrīd ir aptuveni £ 200/m3 (171 LVL/m3), savukārt no Centrāleiropas importēto zāģmateriālu cena – £ 190 – 192/m3 (163 – 165 LVL/m3).

 

Avots: EUWID Wood Products and Panels (No.34)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *