Pasaules tirgū saražoto kokskaidu plātņu apjoms līdz 2013.gadam pieaugs par 20,3%

Saskaņā ar Austrālijas vadošās pētniecības aģentūras „BIS Shrapnel” šā gada aprīlī publicētajām prognozēm par kokskaidu plātņu tirgus attīstību (Particleboard in the Pacific Rim and Europe, 2009-2013), līdz ar būvapjomu palielināšanos un mēbeļu tirgus atjaunošanos, līdz 2013.gadam pasaules tirgū saražoto kokskaidu plātņu apjoms pieaugs līdz 84,1 milj.m3, kas ir par 14,2 milj.m3 jeb 20,3% vairāk nekā tika saražots 2009.gadā (69,9 milj.m3).

Jau zināms, ka līdz 2013.gadam jauna ražotne tiks atvērta Malaizijā, divas – Krievijā, Indijā, Indonēzijā un Vjetnamā, trīs – Brazīlijā un septiņas – Turcijā, kopā saražojot ap 6,4 milj.m3 kokskaidu plātņu.

Lai gan pēdējā desmitgadē ražošana strauji attīstījusies Āzijā, Eiropa (tai skaitā Krievija un Turcija) joprojām ir vadošais reģions pēc ikgadēji saražotā kokskaidu plātņu apjoma.

No visa pasaules tirgū saražotā kokskaidu plātņu apjoma 2009.gadā, Eiropā tika saražoti 62%, Āzijas ziemeļdaļas reģionā – 14%, Ziemeļamerikā – 9%, Dienvidāzijā – 8%, Dienvidamerikā – 6%, bet Austrālijā un Jaunzēlandē – 1%.

Prognozēts, ka Eiropā saražoto kokskaidu plātņu īpatsvars 2013.gadā samazināsies līdz 60%, bet Dienvidāzijā un Dienvidamerikā sagaidāms neliels ražošanas apjomu pieaugums. Savukārt patēriņa palielināšanās sagaidāma Austrumeiropā (galvenokārt Turcijā un Krievijā), Ķīnā, Dienvidāzijā un Dienvidamerikā.

Nozīmīgākie kokskaidu plātņu importētāji būs ASV, Japāna, Dienvidkoreja, Vjetnama un citi vadošie jaunattīstības reģioni. Tāpat pieprasījums varētu palielināties Pakistānā un Tuvo Austrumu reģionā.

Pasaules ekonomikas un finanšu krīzes iespaidā pērn kokskaidu plātņu cenas samazinājās par aptuveni 16%, taču līdz 2013.gadam tās ik gadu, sagaidāms, paaugstināsies par aptuveni 6%.

 

Avots: www.bis.com.au

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *