Apgrozījums koksnes un koka izstrādājumu ražošanā jūlijā pieauga par 50,5%

Līdz ar pieprasījuma atjaunošanos pasaulē, Latvijas apstrādes rūpniecībā kopš 2009.gada 2.ceturkšņa ir vērojama izaugsme, un šā gada jūlijā izlaides apjomi bija par 15% augstāki nekā cikla zemākajā punktā pērnā gada sākumā.

Apstrādes rūpniecības eksporta apgrozījums ir pieaudzis par vairāk kā 30% kopš zemākā punkta, bet eksporta īpatsvars nozares apgrozījumā pieaudzis no 51% 2008.gadā līdz 59%, kas liecina par Latvijas eksportētāju konkurētspēju.

Kokrūpniecība bija pirmā nozare, kurā atsākās izaugsme. Lielākoties dēļ tā, ka valstij piederošie “Latvijas valsts meži” tirgū ļāva samazināt apaļkoku cenas. Zemās apaļkoku cenas un ievērojami samazinātas darbaspēka izmaksas ir kokapstrādes uzņēmumu līdzšinējo panākumu pamatā. Izaugsme notika caur eksportu, kas veido aptuveni 75 % no nozares apgrozījuma. Tādējādi Latvijas kokrūpniecības izaugsmes tempi bija straujāki nekā izaugsme citās valstīs. Tomēr šobrīd apaļkoku cenas atkal jūtami paaugstinājušās un nostabilizējušās vēsturiski vidējā cenu līmenī.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada jūlijā, salīdzinot ar 2009.gada jūliju, pēc darba dienu izlīdzinātiem datiem apgrozījums koksnes, koka un korķa izstrādājumu ražošanā, izņemot mēbeles, pieauga par 50.5%, tai skaitā vietējā tirgū – par 29.9%, bet eksportā – par 70.0%.

Prognozēts, ka turpmāk nozares izaugsmes tempi pakāpeniski palēnināsies jaudas ierobežojumu dēļ – vidējā jaudu noslodze jau tagad ir tuvu pirmskrīzes līmenim. Arī pašreizējie mežizstrādes apjomi ir tuvu optimāliem, tāpēc nav liela potenciāla turpmākam ciršanas apjomu pieaugumam.

 

Lasīt vairāk: www.csb.gov.lv

www.swedbank.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *