Skandināvijas egles zāģmateriālu cenas paaugstinājušās par 5 – 10 EUR/m3

Centrāleiropas valstu tirgos augusta beigās Skandināvijas egles zāģmateriālu cenas kopš jūlija sākuma visumā palika nemainīgas. Zviedrijas kokzāģētavu piedāvātās produkcijas cena Vācijas ziemeļos augustā bija 220 – 230 EUR/m3, bet Somijas ražotāju egles zāģmateriālu cenas – 230 – 232 EUR/m3.

Tomēr salīdzinot ar šā gada 2.ceturksni, šo sortimentu cenas 3.ceturksnī paaugstinājušās par aptuveni 5 – 10 EUR/m3. Kokzāģētāji pauduši, ka zāģmateriālu cenas būtu nepieciešams paaugstināt vēl vairāk, tā kā zāģbaļķu cenas joprojām ir augstas. Tomēr pieprasījums nav tik pietiekams, lai īstenotu kārtējo cenu paaugstināšanu.

Par zāģmateriālu piegādi 4.ceturksnī zīmīgi līgumi vēl nav slēgti, jo ražotāji nevēlas piedāvāt produkciju par vienu noteiktu cenu, tā kā iespējamo cenu attīstību koksnes tirgū ir sarežģīti prognozēt. Tomēr Vācijas tirgotāji prognozē, ka zāģmateriālu noiets septembrī un oktobrī būs labs, tā kā būvniecības sektorā rudenī, saistībā ar novēloto būvniecības sezonas sākšanos, būs liels pieprasījums pēc ēvelētiem kokmateriāliem.

Kopumā relatīvi zemais Skandināvijas zāģmateriālu piedāvājums Centrāleiropas tirgos skaidrojams ar ražotājiem izdevīgākām produkcijas realizācijas iespējām citos tirgos, piemēram, uz Japānu. Arī vietējā tirgū pieprasījums joprojām ir apmierinošs.

Vairums kokzāģētavu Skandināvijā pēc vasaras atvaļinājumu sezonas atjaunojuši ražošanas jaudas pilnībā. Koksnes resursi pagaidām pieejami pietiekamā daudzumā, tomēr Zviedrijas meža īpašnieki jau informējuši par plāniem tuvākajā laikā atkal paaugstināt apaļkoksnes cenas. Tā kā zāģmateriālu cenu paaugstināšana nav tik viegli realizējama, kokzāģētāji prognozē peļņas samazināšanos.

 

Avots: „EUWID” (No.36/2010)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *