Tuvākajā nākotnē prognozē tālāku apaļkoksnes cenu paaugstināšanos

Asociācijas “Latvijas Koks” izpilddirektors Andris Plezers paudis, ka tuvākajā nākotnē koksnes cenas turpinās paaugstināties, kas veicinās arī gala produkcijas sadārdzināšanos.

Savukārt līdz ar koksnes cenu pieaugumu pastāv bažas par to, vai Latvijas ražotāji vēl būs konkurētspējīgi, jo arī Eiropā cenas krīzes dēļ pazeminājušās un produkcija kļuvusi lētāka. Vienlaikus A.Plezers atzina, ka ir vairāki varianti, kas varētu palīdzēt noturēt konkurētspēju – lielāka ražošanas mehanizācija, nišu produkti, kā arī dziļāka pārstrāde. Atsaucoties uz mēbeļu ražotāju pausto, A.Plezers klāstīja, ka maksimālā cena, ko viņi var maksāt par kubikmetru dēļu, lai produkciju varētu pārdot Eiropā, ir 105 Ls. Savukārt, lai sagatavotu kubikmetru dēļu, ir nepieciešami divi kubikmetri apaļkoku. Tādējādi zāģerim izejviela jeb apaļkoki nedrīkst būt dārgāki par 50 Ls/m3, ņemot vērā vēl pārējos izdevumus. Patlaban koksnes cena ir aptuveni 30 Ls/m3. Ja tā pieaug līdz 40 Ls/m3, tad šī robeža ir ļoti bīstama, jo arī citās valstīs mēbeļu tirgus ir panīcis.

Saskaņā ar laikrakstā “Meža Avīze” publicēto apaļkoksnes cenu apskatu, augusta mēnesī, salīdzinot ar jūliju, priedes un egles zāģbaļķu iepirkuma cenas paaugstinājušās par aptuveni 3 – 5 Ls/m3, bet papīrmalkas un malkas cenas – par aptuveni 2 Ls/m3.

 

Avots: www2.la.lv

www.mezaavize.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *