Krievijā kokmateriālu cenas, sagaidāms, paaugstināsies arī turpmāk

Meža ugunsgrēki un viesuļvētras, kas plosījās šā gada vasarā, Krievijā neatstāja praktiski nevienu neskartu reģionu, kas varētu būt reāls iemesls koksnes resursu piegādes apjomu kritumam kokzāģētavām un attiecīgi arī kārtējam koksnes un zāģmateriālu cenu kāpumam.

Kokapstrādes uzņēmumu pārstāvji piesardzīgi komentē šā brīža situāciju, jo patiesās sekas varētu būt jūtamas tikai pēc 1 – 3 mēnešiem.

Tomēr ir skaidrs, ka koksnes deficīts būs. Kā skaidrojis Ļeņingradas apgabala Kokapstrādātāju asociācijas direktors Mihails Pilcers, ja pirms krīzes Ļeņingradas apgabalā mežizstrādē tika sagatavoti 8 – 9 miljoni kubikmetru koksnes, tad 2009.gadā tie bija tikai 4 miljoni kubikmetru. Šogad, lai arī pieprasījums pēc koksnes ir krasi palielinājies, mežistrādes apjomi netiks palielināti, kā rezultātā sagaidāms tālāks cenu kāpums. Turklāt vairāki mazie un vidējie mežizstrādes uzņēmumi krīzes laikā izstājās no spēles, tādējādi vēl vairāk saasinot kokzāģēšanas uzņēmumu konkurenci par zāģbaļķiem.

Pieprasījums pēc zāģmateriāliem vietējā tirgū ir stabilizējies, arī eksports atjaunojies, ko 2009.gadā ierobežoja ievērojamais gala produktu cenu kritums.

Zāģmateriālu cenas Krievijas tirgū strauji paaugstinājušās jau kopš gada sākuma, bet būvniecības sezonas laikā to cenas paaugstinājušās ne mazāk kā par 15 – 20%. Šobrīd vidējā dēļu cena jau pārsniedz 7500 rubļu par kubikmetru (jeb 127 latus par kubikmetru).

Tomēr daži eksperti norāda, ka Krievijas tirgus attīstības tendences ietekmē nevis dabas katastrofu sekas, bet valsts politika, un koksnes cenu kāpumu iekšējā tirgū nosaka lielie uzņēmumi, kas orientēti uz eksportu.

 

Lasīt vairāk: http://les.lesprom.com/news/45639/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *