Krievijā šogad plānots īstenot vēl deviņus investīciju projektus 35 miljardu rubļu apjomā

Sanāksmē par investīciju projektu īstenošanu mežsaimniecības nozarē, kas notika š.g. 28.septembrī Komi, Krievijas Federācijas premjerministrs Vladimirs Putins informējis, ka 2010.gadā plānots īstenot vēl deviņus projektus dažādos Krievijas reģionos, kas ir papildus investīcijas valsts meža nozarē 35 miljardu rubļu (jeb aptuveni 592 miljonu latu) apjomā un 3,5 tūkstoši jaunu darba vietu.

Tāpat sanāksmes gaitā tika apspriesti jautājumi par meža nozares attīstības perspektīvām, valsts atbalsta pasākumiem un likumdošanas normatīviem.

Pēc ekspertu izvērtējuma, legālās mežizstrādes apjomi Krievijā turpina samazināties, savukārt ārvalstu investori nesteidz radīt koksnes tālākapstrādes uzņēmumus šai teritorijā.

Nepilnības Meža kodeksā, cenu ziņā nepieejamā jaunākā mežizstrādes tehnika un apgrozāmo līdzekļu trūkums nozarē radījis negatīvu tendenci – ja 2007.gadā Krievijā tika izstrādāti 206 milj.m3 koksnes, tad 2008.gadā tie bija 165 milj.m3, bet 2009.gadā – tikai 134 milj.m3.

Saskaņā ar Pasaules Dabas Fonda (PDF) ekspertu sniegto informāciju, kopējais koksnes krājas apjoms Krievijas mežos ir aptuveni 83,6 miljardi kubikmetru, savukārt maksimālais pieļaujamais ciršanas apjoms ir 597 miljoni kubikmetru, no kā reāli tiek izmantoti tikai 30%. Vietējos uzņēmumos kopumā tiek pārstrādāta tikai aptuveni puse no visas izstrādātās koksnes. Trešdaļa tiek eksportēta – 2008.gadā no Krievijas tika izvesta koksne 12,5 miljardu ASV dolāru (jeb 6,5 miljardu latu) vērtībā.

PDF eksperti atzīmējuši arī vēl vienu būtisku problēmu Krievijā – nelegālo mežizstrādi, kas veido 10 – 35% (atsevišķos reģionos līdz 50%) no kopējā mežizstrādes apjoma. Ķīna ir lielākais Krievijā sagatavoto apaļkoku importētājs. Turklāt puse no Krievijas eksportējamās koksnes uz šo tirgu ir nelegālas vai apšaubāmas izcelsmes koksne.

Tāpēc valdības īstenotā apaļkoku izvedmuitas nodevu paaugstināšana nolūkā ierobežot koksnes eksportu un piesaistīt ārvalstu (galvenokārt Somijas) investorus pārcelt koksnes tālākapstrādes ražotnes uz Krieviju, attaisnojusies tikai daļēji.

 

Lasīt vairāk: www.bfm.ru

www.lesomat.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *