Latvijas eksports palielinājies galvenokārt uz koksnes un tās izstrādājumu rēķina

Latvijas eksporta apjoms iekarojis jaunu virsotni. Kā liecina LR Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati, augustā eksports palielinājies par 44% un sasniedzis 400 miljonus latu. Tāds kāpums Latvijas ekonomikā esot reta parādība, kas noticis galvenokārt uz Latvijas „zaļā zelta” rēķina.

Koksne un tās izstrādājumi veido piekto daļu no visa eksporta, taču eksperti brīdina, ka balstīt eksportu tikpat kā uz vienu nozari esot riskanti, tāpēc ilgtermiņa perspektīvā raugoties, būtu jāpanāk, lai kopējā eksporta struktūra būtu sabalansētāka un tiktu attīstītas arī citas nozares.

Ja gada sākumā koksne un tās izstrādājumi eksportēti 54 milj. latu vērtībā, tad augustā – jau par 87 milj. latu.

Skatot eksportu naudas izteiksmē, redzams, ka lielāko pienesumu dod nevis mēbeles un citi produkti ar augstāku pievienoto vērtību, bet gan dēļi un baļķi – no kopējā meža nozares eksporta šā gada 7 mēnešos (462 milj. latu) zāģmateriāli izvesti 153 milj. latu vērtībā, veidojot 29,1% no koksnes un tās izstrādājumu eksporta, apaļkoki – 76 milj. latu vērtībā (14,6%), kurināmā koksne – 72 milj. latu (13,7%), saplāksnis – 45 milj. latu (8,7%) plātnes – 39 milj. latu, bet mēbeles – 30 milj. latu vērtībā.

Kokrūpnieki prognozē, ka šogad valsts un privātajos mežos varētu tikt izcirsti ap 12 milj.m3 koksnes (2009.g.: 10,73 milj.m3), bet nozares gada eksports varētu sasniegt 800 – 900 milj. latu.

2011.gadā apgriezieni meža nozarē varētu samazināties, jo beigsies valdības iepriekš atļautie papildus ciršanas apjomi kokrūpniecības atbalstam. Apjoms saruks par 2 milj.m3, tāpēc arī eksporta apjomi tik strauji vairs nekāps un iespējams saruks ienākumi valsts kasē.

Kā uzsvēruši speciālisti, jāpanāk, lai eksportējamie kokmateriāli iegūtu pēc iespējas augstāku pievienoto vērtību, bet lai atrastu jaunas nišas, ražotājiem dziļāk jāpēta ārvalstu tirgi un jāpieskaņojas klientu vēlmēm.

 

Avots:www.financenet.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *