ES un Kongo sāk sarunas par cīņu pret kokmateriālu nelikumīgu eksportu

Eiropas Komisijas attīstības komisārs Andris Piebalgs, Kongo Demokrātiskās Republikas (KDR) Vides, dabas saglabāšanas un tūrisma ministrs Hosē Bononge Endundo un Beļģijas Attīstības sadarbības ministrs Šarls Mišels 2010.gada 21.oktobrī parakstīja deklarāciju attiecībā uz sarunu uzsākšanu par brīvprātīgu partnerības nolīgumu par kokmateriālu likumīgu eksportu uz Eiropas Savienību, kas nodēvēts par Meža tiesību aktu ieviešanas, pārvaldības un tirdzniecības nolīgumu (FLEGT). Šis ir pirmais solis sarunu procesā, kuru paredzēts pabeigt līdz 2013.gada vidum.

Nolīguma mērķis ir nodrošināt, ka visi koksnes izstrādājumi no Kongo Demokrātiskās Republikas ir licencēti, tādējādi apliecinot šo kokmateriālu un koksnes izstrādājumu likumīgo izcelsmi.

Uz Eiropu ik gadu tiek eksportēti aptuveni 80% KDR izcelsmes kokmateriālu un to izstrādājumu (100,0 – 200,0 tūkst.m3), galvenokārt uz Franciju, Portugāli, Beļģiju, Itāliju.

Saskaņā ar provizoriskiem datiem, nelikumīgas darbības veido aptuveni desmito daļu no pasaules kokmateriālu tirdzniecības kopapjoma, ik gadu ražotājvalstu valdībām radot ieņēmumu un nodokļu zaudējumus vismaz 15 miljardu dolāru apmērā, tāpēc 2010.gada jūnijā ES pieņēma jaunus tiesību aktus, kas uzliks par pienākumu koksnes importētājiem un tirgotājiem zināt avotu jebkuram koksnes vai mežizstrādes izstrādājumam, ko tie iepērk, un nodrošināt, ka tas atbilst visām likumu normām.

Plānots, ka jaunā regula stāsies spēkā 2013.gada sākumā.

Kongo Demokrātiskā Republika jau ir 10.valsts, kas uzsākusi brīvprātīgās partnerības nolīguma sarunas.

 

Lasīt vairāk: www.europa.eu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *