Baltijas koksnes tirgū, iespējams, samazināsies zāģbaļķu piedāvājums

Baltijas valstīs kokzāģēšanas uzņēmumos skujkoku zāģbaļķu deficīts šobrīd netiek izjusts, tomēr piedāvātais apaļkoku apjoms nav arī tik liels, lai varētu veidot uzkrājumus. Respektīvi, iepirktie koksnes apjomi tiek pārstrādāti aptuveni divu nedēļu laikā.

Kāda būs mežizstrādes aktivitāte un tirgus situācija turpmāko nedēļu laikā, ir grūti paredzēt, tomēr vairums tirgus spēlētāju pieļauj iespēju, ka apaļkoku piedāvājums tirgū pakāpeniski samazināsies. Sagaidāms, ka situācija mainīsies līdz ar sala iestāšanos, un, iespējams, tikai sākot ar janvāra mēnesi.

Kopumā zāģbaļķu piedāvājums šogad Baltijas valstu tirgū ir lielāks nekā aizvadītajā gadā. Tas, galvenokārt, saistīts ar apaļkoku cenu nepārtrauktu kāpumu kopš šā gada sākuma un attiecīgi arī mežizstrādes aktivitātes palielināšanos privātajā sektorā.

Tāpat zāģbaļķu tirdzniecības apjoms palielinājies, jo, zāģētavām atjaunojot ražošanas jaudas, attiecīgi palielinājies arī pieprasījums pēc koksnes resursiem.

Ievērojami palielinājies arī apaļkoku eksports uz Somiju, Zviedriju un Vāciju.

Ņemot vērā šā brīža tendences koksnes tirgū, Baltijas valstu kokzāģēšanas uzņēmumi varētu kāpināt pārstrādes jaudas un veidot zināmus gatavās produkcijas uzkrājumus, jo gada pēdējos mēnešos kā tiek prognozēts, koksnes resursu piedāvājums samazināsies.

Šobrīd apaļkoku cenas Baltijas valstīs ir relatīvi stabilas 3.ceturkšņa līmenī. Piemēram, egles zāģbaļķu cena Igaunijā ir aptuveni 65 EUR/m3, Latvijā – 68 – 70 EUR/m3 (pie meža ceļa), bet Lietuvā, atkarībā no sortimenta, zāģbaļķu cena ir 54 – 70 EUR/m3.

 

Avots: EUWID (No.42)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *