Par makroekonomisko situāciju Latvijā 2010.gada 2.ceturksnī

Ekonomikas ministrijas sagatavotajā 10.informatīvajā ziņojumā par makroekonomisko situāciju valstī uzsvērts, ka straujā ekonomiskā lejupslīde Latvijā ir apturēta un jau divus ceturkšņus pēc kārtas IKP pieaug. Tomēr kopumā 1.pusgadā, salīdzinot ar 2009.gada 1. pusgadu, IKP līmenis vēl joprojām ir par 3.9% zemāks.

Ekonomiskā situācija uzlabojusies, galvenokārt, pateicoties eksporta apjomu pieaugumam, kas ļāvis daļēji kompensēt vājo iekšzemes pieprasījumu un uz iekšējo tirgu orientēto pakalpojumu nozaru attīstību.

Šā gada 2.ceturksnī, salīdzinot ar 2009.gada atbilstošo periodu, eksporta apjomi kopumā kāpuši par 7.5%, tāpēc, palielinoties ārējam pieprasījumam, aizvien lielāka loma tautsaimniecībā kļūst uz ārējiem tirgiem orientētajām nozarēm.

Apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 9.2%, tai skaitā eksportā – par 30.8%, bet vietējā tirgū – samazinājās par 5.7%. Savukārt, salīdzinājumā ar šā gada 1.ceturksni, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 7.2%, tai skaitā eksportā – par 12.3% un vietējā tirgū – par 2.7%.

Kopumā 2010.gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, pēc darba dienu izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 4.8%. Tai skaitā kokapstrādes nozarē (izņemot mēbeles) apgrozījums pieauga par 39,2% (vietējā tirgū – par 26,5%, bet eksportā – par 50,8%).

Prognozēts, ka galvenais Latvijas ekonomikas atlabšanas avots 2010. un 2011.gadā būs eksports, savukārt iekšējais pieprasījums saglabāsies relatīvi zemā līmenī. Tomēr jāatzīmē, ka arī pasaulē izaugsmes tempi 2011.gadā palēnināsies, ko noteiks bilanču koriģēšanas process vairākos sektoros, fiskālās konsolidācijas pasākumi, valsts parāda līmeņa pieaugums un perspektīvas darba tirgū.

 

Lasīt vairāk: www.em.gov.lv

www.csb.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *