Latvijā saražotās biodegvielas eksporta potenciāls

Pagājušā gadu tūkstoša beigās, kad tika secināts, ka līdz 2030.gadam Eiropas atkarība no naftas un dabasgāzes importa var pieaugt līdz 70%, pēc ES iniciatīvas daudzās dalībvalstīs tika uzsāktas plašas biodegvielas ražošanas un ieviešanas programmas ar mērķi panākt, lai līdz 2010.gadam vismaz 5% fosilās degvielas tiktu aizstāta ar biodegvielu.

Latvijā nozares ražošanas apjomi salīdzinājumā ar 2005.gadu pieauguši 15 reizes, un uzņēmumu kopējās jaudas pašlaik ir ~295 tūks. m3 biodegvielas gadā, tomēr pērn, līdz ar valdības pieņemto lēmumu pārtraukt izmaksāt atbalsta programmā nozarei paredzētās kvotu subsīdijas, valstī tika saražota tikai nepilna ceturtā daļa no iespējamā biodegvielas daudzuma.

Tiek uzsvērts, ka Latvijā saražotā biodegviela ir ļoti nozīmīgs eksporta produkts – vietējā tirgū pērn palikuši tikai 10,0 tūkst. m3 jeb ~13% no saražotā apjoma.

Savukārt Eiropā pieprasījums nepārtraukti turpina palielināties. Tā, piemēram, Zviedrija plāno jau līdz 2020.gadam simtprocentīgi pāriet uz biodegvielas patēriņu, savukārt Vācija līdz tam paredz ceturto daļu benzīna aizstāt ar bioetanolu, un, lai izpildītu ES prasību par 10% piejaukumu, sākt arī biodegvielu importu.

Saskaņā ar „Hart Energy Consulting” ziņojumā “Global Biofuels Outlook: 2009-2015” minētajām prognozēm, līdz 2015.gadam pasaules biodegvielas izmantošanas apjomi palielināsies divas reizes un pieprasījums pēc bioetanola sastādīs 12-14% no kopējā izmantotā degvielas daudzuma.

ASV piedzīvos lielāko biodegvielas izmantošanas kāpumu, palielinot pašreizējo patēriņu par 30%. Savukārt Brazīlija, palielinot ražošanas apjomus par 30% un divkārtīgi palielinot biodegvielas eksporta apjomus, saglabās līderpozīciju biodegvielas eksportētāju vidū. Eiropā līderpozīciju saglabās Vācija.

 

Avots: www.kapitals.lv

www.europa.eu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *