Norvēģijā aktualizējies jautājums par pāraugušo mežaudžu īpatsvara pieaugumu

Norvēģijas vidienē, Trondelāgas apvidū (Trøndelag), aktuāls kļuvis jautājums par pāraugušo un nokaltušo koku īpatsvara palielināšanos. Šī “problēma” patlaban akcentēta,  jo kā zināms, līdz ar jaudu palielināšanos koksnes pārstrādes uzņēmumos, atjaunojies arī pieprasījums pēc koksnes resursiem.

Pēc provizoriskiem datiem, šai Norvēģijas vidienē pāraugušās un nokaltušās koksnes apjoms veido aptuveni 12 miljonus kubikmetru, kas naudas izteiksmē pie šo resursu izstrādes un realizācijas būtu aptuveni 40 miljardi Norvēģijas kronu.

Tā kā vairums šo meža masīvu atrodas vietās, kur ir ļoti apgrūtināti mežizstrādes apstākļi un neattīstīta meža ceļu infrastruktūra, nepieciešams izstrādāt jaunu stratēģiju, lai nepieļautu tālāku šādas koksnes apjoma palielināšanos mežos.

Šobrīd konstatēto nokaltušo mežaudžu apjoms Trondelāgas apvidū sastāda 25%. Ņemot vērā, ka  daudzās mežaudzēs vidējais koku vecums patlaban ir ~100 gadu, sagaidāms, ka pāraugušo koku īpatsvars turpmāk tikai pieaugs.

Kopumā meža masīvos valsts vidienē ciršanas vecumu sasniegušo un izcērtamo koku apjoms ir aptuveni 69 miljoni kubikmetru, kas vērtības izteiksmē, pie vidējās koksnes cenas 350 kronas par kubikmetru, sasniedz 241 miljardus kronu. Patlaban mežizstrādes apjoms Trondelāgas apvidū sastāda vien 35% no ikgadējā koksnes krājas pieauguma, kas naudas izteiksmē ir ~2,6 miljardu kronu.

Tas ir krietni par maz, ņemot vērā, ka kaimiņvalstī – Zviedrijā – tiek izmantoti ~85% no ikgadējā koksnes krājas pieauguma. Tas skaidrojams ar augstajām izmaksām, kas rodas apgrūtināto mežizstrādes apstākļu un nepietiekami attīstītās meža ceļu infrastruktūras dēļ.

Tomēr risinājums ir jārod, jo mežaudžu vecumstruktūra šī valsts reģiona meža masīvos kļūst nelabvēlīgāka gan produktivitātes ziņā, gan no ekoloģiskā skatupunkta raugoties, tā kā pāraugušie koki arvien mazāk absorbē CO2.

 

Avots: www.nordicforestry.org

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *