Kas Latvijas kokrūpniekus attur no zaļās enerģijas ražošanas?

Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss minējis trīs, viņaprāt, galvenos iemeslus, kas kokrūpniekus attur no koģenerācijas staciju izveides.

Pirmkārt, izšķiroties par investīciju veikšanu, kokapstrādātāji labprātāk izvēlas ieguldīt uzņēmuma pamatbiznesā nevis blakusbiznesā. Otrkārt, investējot elektrības ražošanā, nav skaidras pārliecības, kā un cik ilgā laikā šīs investīcijas atmaksāsies. Un treškārt, ja kokrūpniecības uzņēmumos atbilstošu parametru siltums nepieciešams tehnoloģisko procesu nodrošināšanai, jābūt lielam stimulam, lai tas tiktu novirzīts elektroenerģijas ražošanai.

Arī uzņēmuma „Latvijas Finieris” valdes priekšsēdētājs Uldis Biķis  atzīmējis, ka no izmaksu viedokļa, izdevīgāk ir šķeldu pārdot nevis ražot elektroenerģiju, tāpēc baltā šķelda, kurai ir labāka efektivitāte elektroenerģijas ražošanai, tiek eksportēta. Savukārt pašu vajadzībām saražotajam siltumam no mazkvalitatīvākās šķeldas esot pārāk augsta temperatūra, lai to būtu izdevīgi pārvērst elektroenerģijā koģenerācijas stacijā.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, līdz augusta beigām no Latvijas šogad tika eksportēti 2,3 miljoni tonnu kurināmās koksnes 85,3 miljonu latu vērtībā, kas attiecīgi ir par 37% un 46% vairāk nekā gadu iepriekš. Tai skaitā šķelda realizēta 27,8 miljonu latu vērtībā (+39%), malka apaļkoku veidā – 23,3 miljonu latu vērtībā (+93%), bet zāģskaidas u.c. koksnes atlikumi – 34,2 miljonu latu vērtībā (+30%).

Visvairāk apaļkoku malka šogad eksportēta uz Zviedriju (578,7 tūkst.m3), Vāciju (210,0 tūkst.m3), Igauniju (71,3 tūkst.m3), Dāniju (46,1 tūkst.m3)un Somiju (26,1 tūkst.m3). Savukārt visdārgāk šī produkcija realizēta Norvēģijā – 95 Ls/m3, Īrijā – 94 Ls/m3 un Kazahstānā – 72 Ls/m3.

Zviedrijas tirgū apaļkoku malka šā gada pirmajos deviņos mēnešos realizēta vidēji par 23 Ls/m3, Vācijā – par 25 Ls/m3, bet Igaunijā – par 18 Ls/m3.

 

Avots: „Dienas bizness” (Nr.161)

www.zm.gov.lv

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *