Latvijā ražoto koksnes izstrādājumu eksporta iespējas uz Franciju

Francija ir trešā lielākā Eiropas Savienības ekonomika, bet Latvijai – patlaban tikai 14.lielākais preču eksporta partneris, biznesa portālam “Nozare.lv” skaidrojusi Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības Francijā vadītāja vietniece Anna Prutāne.

Aizvadītajā gadā Latvijas preču eksports uz Franciju veidoja tikai 2,2% no kopējā eksporta, tai skaitā  koksne un tās izstrādājumi veidoja 34% no eksporta.

Tomēr, runājot par potenciāli vislielākā pieprasījuma preču grupām, A.Prutāne atzīmējusi, ka Latvijas kokrūpniecības uzņēmumiem ir lielas iespējas Francijas tirgū, jo vietējais pieprasījums pārsniedz Francijas skujkoku un saražoto skujkoku zāģmateriālu piedāvājumu un imports veido trešdaļu no Francijas iekšējā patēriņa. Liels pieprasījums ir un paliks pēc koka dzīvojamām mājām, kuras kā dabiska materiāla būves ir lielā vērtē Francijā. Tāpat daudzas mājsaimniecības aprīkotas ar modernām apkures iekārtām, kur par kurināmo izmanto enerģētisko koksni. Francijā visvairāk izmantotais atjaunojamais energoresurss ir koksne (46% no kopējiem atjaunojamiem energoresursiem) un tās patēriņš pieaug katru gadu.

Ar LIAA pārstāvniecības Francijā aktīvu līdzdalību līdz šim ir sekmīgi īstenojušies vairāki eksporta projekti kokrūpniecības nozarē. Patlaban Francijas koka māju iepircējiem savus izstrādājumus piegādā SIA “Timber House Baltic”, SIA “Timbercentre”, SIA “Eco House International”, būvkonstrukcijas – SIA “High Castle”, bet koka paletes uz Franciju eksportē SIA “Pēterkoks”.

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2009.gadā Latvijas meža nozares produkcija uz Franciju tika eksportēta 25,9 miljonu latu vērtībā. Savukārt šā gada pirmo trīs ceturkšņu laikā koksnes un tās izstrādājumu eksports uz Franciju sasniedzis jau 23,7 miljonus latu. Tai skaitā zāģmateriāli eksportēti ~8,3 miljonu latu vērtībā, saplāksnis, finierētas plātnes un tamlīdzīgi laminēti koksnes materiāli – ~6,2 miljonu latu vērtībā, kurināmā koksne un kokogles – 2,4 miljonu latu vērtībā, savukārt saliekamās koka būvkonstrukcijas – 2,8 miljonu latu vērtībā, kas ir par 1,5 miljoniem latu jeb 124% vairāk nekā pērn analogajā laika periodā.

 

Avots : „Nozare.lv”

Centrālā statistikas pārvalde

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *