Zāģmateriālu cenu pazemināšanās apdraud Eiropas ražotāju rentabilitāti

Pēdējo divu gadu tirgus tendences liecina, ka zāģmateriālu ražošanas sektors Eiropā sācis zaudēt savas pozīcijas – salīdzinoši krasi samazinājies gan pieprasījums, gan cenas.

2009.gadā Eiropā saražoto skujkoku zāģmateriālu apjoms kopumā samazinājās par 6%, sastādot 93 milj.m3, kas atzīmēts kā zemākais rādītājs pēdējo astoņu gadu laikā. Vislielākais ražošanas apjomu kritums bija vērojams Austrijā, Somijā un Zviedrijā. Tomēr laikposmā no 2009.gada otrās puses līdz šā gada vidum, vairumā Eiropas valstu tirgos situācija stabilizējās un lielākās zāģmateriālu ražotājvalstis Eiropā – Vācija, Austrija un Somija spējušas ievērojami kāpināt gan ražošanas jaudas, gan eksportu, izņemot Zviedriju – skujkoku zāģmateriālu eksports no valsts šā gada pirmajos astoņos mēnešos samazinājās vēl par 7%, sastādot 8,6 milj.m3.

Veiksmīgi 2010.gads būs izvērties Somijas skujkoku zāģmateriālu ražotājiem, kas pirmajos trīs ceturkšņos saražojuši par ~26% vairāk produkcijas – 7,2 milj.m3 – nekā pērn analogajā laika periodā, no kā lielākais vairums ticis eksportēts. Par 14% šogad palielinājies arī zāģmateriālu eksports no Vācijas, līdz oktobrim sastādot aptuveni 5 milj.m3. No Latvijas šai laika posmā skujkoku zāģmateriālu eksports pieauga par 35%, sastādot 1,56 milj.m3.

Līdz ar koksnes pārstrādes jaudu palielināšanos, visā Eiropas reģionā šogad bija vērojams arī straujš apaļkoku cenu kāpums, piemēram, skujkoku zāģbaļķi kopš 2009.gada sākuma sadārdzinājās par vidēji 15 – 40% (Latvijā – par vidēji 30 – 44%). Sezonālā faktora ietekmē Eiropā samazinoties zāģmateriālu pieprasījumam, jau šobrīd vairākos tirgos vērojama cenu pazemināšanās. Ņemot vērā augstās zāģbaļķu cenas un šā brīža tendences zāģmateriālu noieta tirgos, vairākas kompānijas, rentabilitātes saglabāšanas nolūkos, sāk apsvērt ražošanas jaudu samazināšanu. Tādā gadījumā 2011.gada 1.ceturksnī attiecīgi gaidāma arī koksnes cenu pazemināšanās.

 

Avots: “Lesprom.ru”

Vairāk:www.latforin.info

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *