Kopš gada sākuma mežos samazinājies stirnu skaits

Šā gada skarbie laika apstākļi meža dzīvniekiem rada milzīgas grūtības gan ar barības sameklēšanu, gan pārvietošanos. Zemgales pusē, Kurzemē un Latgalē Ziemassvētku lietus izveidojis pamatīgu sērsnu, kas visvairāk apgrūtina izdzīvošanas iespējas stirnām. Tās stieg sniega un ledus kārtā, savainojot kājas un bieži vien arī paliekot par vieglu medījumu slikti pieskatītu suņu bariem. Vieglāk neklājas arī meža dzīvniekiem Vidzemes pusē, kur lielās sablietētās sniega kupenas traucē stirnām, briežiem un aļņiem iespēju aizkārpīties līdz barībai.

Valsts meža dienesta Meža resursu pārvaldības departamenta medību daļas vadītājs Jānis Ozoliņš atzīst – dzīve mežā dramatiska ir visu gadu, tikai ziemā cilvēki to labāk redz.

J. Ozoliņš: “Turpmāk visu noteiks meteoroloģiskie apstākļi. Ja šādi laika apstākļi turpināsies, stirnu skaits mežā samazināsies vairākkārt.” Viņš stāsta, ka apstākļi meža dzīvniekiem dažādās Latvijas vietās esot atšķirīgi: iepriekšējā ziemā visvairāk cieta stirnas Vidzemes ziemeļdaļā, mazāk – Kurzemē un Zemgalē. Arī šogad mežos, kur cirsmu skaits ir mazāks, sniega sega ir plānāka un meža dzīvniekiem iespējas tikt pie barības esot. Tomēr J. Ozoliņš iesaka mednieku kolektīviem izvērtēt nepieciešamību rīkot medības ar dzinējiem, ieteicamākas tomēr ir dzīvniekiem saudzējošākas medību metodes.

Valsts meža dienesta dati liecina, ka pēdējos gados medījamo dzīvnieku skaits mežos ir palielinājies. Iepriekšējā ziema samazināja tikai stirnu skaitu. No 2004. līdz 2008. gadam stirnu skaits mežos ir dubultojies, pārsniedzot 200 tūkstošus dzīvnieku. Iepriekšējā ziema stirnu skaitu samazināja līdz 180 tūkstošiem. Pēdējo desmit gadu laikā staltbriežu skaits mežos pieaudzis no 21 tūkstoša līdz 39,8 tūkstošiem. Mežacūku skaits desmit gadu laikā pieaudzis trīskārt – no 21 tūkstoša līdz 67 tūkstošiem. Mazāk strauji pieaudzis aļņu skaits – no 11 tūkstošiem līdz 16 tūkstošiem dzīvnieku.

 

Avots: www.la.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *