Līdz 2020.gadam granulu patēriņš Eiropā varētu sasniegt 20 – 50 miljonus tonnu gadā

Pieaugot pieprasījumam pēc enerģijas, kā arī pastāvot bažām par gaidāmo fosilo resursu sagaidāmo izsīkumu, palielinājies pieprasījums pēc atjaunojamiem energoresursiem. Lai gan enerģijas ražošana no mežsaimniecības produktiem ir tradicionāla, fosilās enerģijas cenu strauja pieauguma rezultātā, izdevīga kļuvusi arī enerģijas ražošana no biomasas. Turklāt, šādas enerģijas ražošana ir kļuvusi izdevīga arī vides apsvērumu dēļ.

Eiropas biomasas asociācija AEBIOM prognozē, ka līdz 2020.gadam vislielākais biokurināmā patēriņa kāpums sagaidāms Lielbritānijā, Francijā, Itālijā, Zviedrijā un Spānijā.

Lielbritānijā bioenerģijas ražošanas apjomus plānots palielināt par aptuveni 15%, Francijā no biomasas saražotās siltumenerģijas īpatsvaru plānots kāpināt sešas reizes, savukārt Nīderlandē biomasas patēriņa īpatsvaru plānots palielināt nevis siltumenerģijas, bet elektroenerģijas ražošanā.

Kā zināms šajās valstīs nepieciešamo izejvielu bāzes šādu enerģijas ražošanas jaudu nodrošināšanai nav pietiekamas, kas ļauj prognozēt, ka turpmāko gadu laikā vairākās ES valstīs sagaidāms arī koksnes biokurināmā importa pieaugums.

Eiropā biokurināmais galvenokārt tiek izmantots trīs pamatsegmentos: apkures katlos mājsaimniecībās (dominē Itālijā, Vācijā, Austrijā un Zviedrijā), kur vidējais individuālais granulu patēriņš gadā ir līdz 10 tonnām; industriālo objektu apkures sistēmās, kur vidējais individuālais patēriņš ir 50 – 150 tonnām granulu gadā, un elektrostacijās. Koksnes izmantošana energoapgādē vairāk raksturīga Nīderlandei, Beļģijai, Dānijai un Lielbritānijai, kur granulu patēriņš enerģijas ražošanā nepārtraukti tiek paaugstināts ar mērķi pakāpeniski pāriet uz 100% bioenerģijas ieguvi, kas nozīmē, ka katras energostacijas granulu patēriņš šajās valstīs jau tuvāko gadu laikā pieaugs līdz 200 – 300 tūkst. tonnām gadā.

Eiropā koksnes granulu patēriņš 2009.gadā bija aptuveni 10 miljoni tonnu gadā, tai skaitā aptuveni 3 miljoni tonnu veidoja imports. Savukārt, ņemot vērā ES dalībvalstu plānus attiecībā uz bioenerģijas īpatsvara kāpināšanu energobilancē, tiek prognozēts, ka granulu patēriņš tuvāko 10 gadu laikā Eiropā varētu pieaugt līdz 20 – 50 miljoniem tonnu.

 

Lasīt vairāk: www.bio-energy.com.ua

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *