Par meža zvēru barības rezervēm ziemā rūpējas lielākā daļa mednieku kolektīvu

Litenes mednieku kluba vadītājs Jānis Kļaviņš stāsta, ka viņu kolektīvs par meža zvēriem parūpējies pat Vecgada dienā, uz deviņām barotavām aizvedot skābbarības ruļļus pārnadžiem, kā arī graudus, ko ēd gan stirnas, gan meža cūkas. Tāpat tiek vests arī sāls.

Šobrīd meža zvēriem dziļajos sniegos esot ļoti grūti, ko pierādot to izturēšanās – „buciņi pie barotavām sēž kā piesieti. Kad atbraucam, viņi jau sagaida mūs,” skaidro J.Kļaviņš. Barība tiekot sagādāta vismaz vienu reizi mēnesī. Tiekot tīrīti arī ceļi, lai atvieglotu meža zvēru pārvietošanos līdz barotavām.

Mednieks Edgars Pušpurs, kura medību iecirkņa platības atrodas Stradu pagastā, Gulbenē, norādijis, ka arī viņu kolektīva biedri iespēju robežās piebaro zvērus. Arī medības šai medību iecirkņa platībās pārtrauktas, lai gan biezās un apledojušās sniega kārtas dēļ tika noteikts aizliegums tikai dzinējmedībām. Kā norādījis E.Pušpurs, „šajā ziemā jau tāpat aizies bojā daudz dzīvnieku. Jau pagājušajā ziemā ļoti daudz dzīvnieku gāja bojā, tad šogad būs vēl vairāk”.

Visvairāk no cilvēku palīdzības bargās un sniegiem bagātās ziemās ir atkarīgas stirnas, kuru izdzīvošanai kritiska ir sniega sega, ja tās biezums pārsniedz 40 centimetrus un tas saglabājas mēnesi, vai ilgāk. Tad pamazām sākas vājāko dzīvnieku krišana un pēc bargām ziemām populācijas lielums var samazināties par 50 un vairāk procentiem.

Labākajā gadījumā barotavā jābūt triju veidu barībai – sausā barība (zaru – lapu slotiņas un siens), spēkbarība (graudi un kukurūza) un sulīgā barība (kartupeļi, burkāni, bietes, kāposti, āboli u. c.). Ja barotavā trūkst kāda veida barības, palielinās risks mežaudžu bojājumiem, jo, piemēram, staltbriedis, saēdoties sausus graudus, „sulīgākas” barības meklējumos iet jaunaudzē pagrauzt oša vai apses mizu, jo trūkst mitruma, lai sagremotu uzņemto sauso barību.

 

Lasīt vairāk: www.allforhunt.com

“Latvijas Avīze”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *