Eksportējošiem ražotājiem nāksies radīt produkciju ar augstāku pievienoto vērtību

Tirgus kapacitāte neaugs strauji, bet konkurences pieaugums ārējos tirgos būs ievērojams, tāpēc Latvijas eksporta nozaru ražotājiem arvien vairāk nāksies meklēt jaunus nišas produktus un radīt produkciju ar augstāku pievienoto vērtību, uzskata Latvijas Bankas ekonomiste Daina Pelēce.

Komentējot Latvijas ārējās tirdzniecības rādītājus pagājušā gada 11 mēnešos, ekonomiste skaidrojusi, ka preču importa kāpums līdz šim bija cieši saistīts ar eksporta attīstību, proti ar izejvielu nepieciešamību eksporta nozaru ražotājiem. Savukārt 2010.gada novembrī atšķirības Latvijas preču eksporta un importa pieauguma tempā palielinājās sezonalitātes, bāzes efekta un vispārējās ekonomiskās aktivitātes pieauguma samazināšanās dēļ Latvijas eksporta tirdzniecības partnervalstīs.

Lai gan gada nogalē svarīgāko preču eksporta nozaru apjoms ir samazinājies, globālajā pieprasījumā arī 2011.gada laikā eksperte paredz kāpumu, kaut nedaudz lēnāku, saglabājot labvēlīgus nosacījumus Latvijas ārējās tirdzniecības attīstībai.

Attiecīgi arī eksporta nozaru aktivitāte, sagaidāms, turpinās pieaugt, lai gan vairs ne tik strauji kā 2010.gadā. Piemēram, koksnes izstrādājumu eksporta apjoms šogad vairs nepieaugs tik strauji kā līdz šim, jo zāģmateriālu eksports, kas pašlaik veido apmēram 30% no koksnes izstrādājumu eksporta, varētu saglabāties 2010.gada līmenī vai pat kristies. To noteiks jau zāģmateriālu cenu kritums globālajos tirgos un zāģbaļķu pieejamības mazināšanās, jo šogad Latvijā vairs nebūs spēkā 2008.gadā pieņemtā papildu ciršanas norma, kas attiecās uz diviem iepriekšējiem gadiem.

Pēc ekonomistes teiktā, mēbeļu rūpniecībā eksporta apjomi šogad saglabāsies 2010.gada līmenī, savukārt par vadošo eksporta tirgu varētu kļūt Vācija.

 

Avots: www.kapitals.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *