Kokrūpniecības sasniegumi 2010.gadā un nākotnes perspektīvas

Pēc provizoriskiem aprēķiniem meža nozares produkcijas izvedums 2010.gadā atkal būs sasniedzis 900 miljonus latu, pārsniedzot iepriekšējā gada eksporta vērtību par aptuveni 34%. Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss skaidrojis, ka kopumā 2010.gads visos nozares sektoros vērtējams ļoti pozitīvi. Vienīgi mēbeļu sektorā attiecībā pret 2009.gadu izaugsme nav bijusi. Tajā pašā laikā atsevišķas tendences mēbeļu tirgū ir ļoti pozitīvas – lielie veikalu tīkli, kas iegādājas masīvkoka mēbeles, ir nedaudz apdedzinājušies Āzijā un lēnām atgriežas pie Eiropas ražotājiem, kas nozīmē, ka mūsu ražotājiem būs diezgan stabils tirgus. Pozitīvi vērtējama arī straujā zaļās enerģijas ražotāju attīstība.

Runājot par nozares izaugsmes iespējām, norādīts, ka vietējā tirgus attīstībai ļoti svarīga ir normatīvu politika, valsts un pašvaldību iepirkumi – ja normatīvajā vidē tiek liegts saprātīgi izmantot koksni, valsts pati mākslīgi samazina savu tirgu un reizē arī izaugsmes iespējas jauniem galdniecības un mēbeļu ražošanas uzņēmumiem.

Kā zināms, nākamajā piecgadē ražotājiem viens no aktuālākajiem jautājumiem būs arī koksnes resursu pieejamība, tā kā valsts mežos ciršanas apjomi samazināsies (no 27 tūkst.ha 2011.gadā līdz 15 tūkst.ha 2015.gadā) un privātajos mežos ciršanas apjoms, visticamāk, saglabāsies 2010.gada līmenī. Tomēr pēc LKF izpilddirektora K. Klausa domām, kopējie nozares rādītāji būtiski nemainīsies un pārstrādes uzņēmumu bankrotu sērija nav gaidāma, tā kā Latvijā līdz 20% pēc skaita mazāko uzņēmumu pārstrādā tikai 1 -2% no kopējā valstī pārstrādātā apaļkoksnes apjoma.

Atbilstoši koksnes pieejamības samazinājumam, sākot ar 2011.gadu, sagaidāms, samazināsies arī zāģbaļķu eksports.

 

Avots: „Meža nozares gadagrāmata 2010″

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *