Atskats uz Meža īpašnieku biedrības sasniegtajiem rezultātiem 2010.gadā

Meža īpašnieku biedrība, kas tika dibināta 2005.gadā, laika gaitā kļuvusi par vienīgo Latvijas meža īpašnieku intereses pārstāvošo organizāciju gan valsts līmenī, gan starptautiskajās organizācijās. Un tā kā biedrībai pievienojušās arī Latvijas mežsaimnieku asociācija un 2010.gadā – arī  asociācija „Latvijas privātie meži”, pieņemts lēmums papildināt biedrības nosaukumu, kas pēc dokumentu nokārtošanas būs „Latvijas Meža īpašnieku biedrība”.

Atskatoties uz paveikto 2010.gadā, Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks secinājis, ka virzība notikusi uz visiem uzstādītajiem mērķiem – daudzi sagatavotie priekšlikumi ņemti vērā, mainot likumus; izveidojusies laba sadarbība ar reģionālajām meža īpašnieku apvienībām; iegūta pārstāvniecība starptautiskajās organizācijās, tādējādi gūstot iespēju ietekmēt  Briselē topošos dokumentus.

Runājot par grozījumiem Meža likumā, ir atcelta nepieciešamība pēc apliecinājumu saņemšanas meliorācijas sistēmu būvniecībai un rekonstrukcijai un ķimikāliju lietošanai mežā; atvieglota ciršanas apliecinājuma saņemšana, izmainīta ciršanas pieteikumu forma. Tāpat panākts, ka tagad ar mežu aizaugušu lauksaimniecības zemi kā meža zemi var reģistrēt daudz vienkāršāk. Administratīvās procedūras izdevies vienkāršot arī ES projektu apgūšanā. Savukārt, nosacījumu atvieglošanā panākts, ka uz šodienu mākslīgi stādītās, pārbiezinātās egļu audzes ir atļauts novākt rekonstruktīvajā cirtē, bet neproduktīvo audžu saraksts papildināts arī ar bērzu audzēm, kurās ir liels apšu piemistrojums un kuru sastāvu vairs nav iespējams izlabot ar kopšanas cirtēm, tādējādi  īpašniekam ir tiesības šādu audzi nocirst un atjaunot ar konkrētai vietai piemērotām koku sugām.

Pēc vairāku gadu diskusijām mainīti arī meža atjaunošanas noteikumi – tagad, lai atzītu par atjaunotu lapu koku audzi līdz 2 m augstumam, tā vairs nav obligāti jāizkopj. Gada otrajā pusē arī apstiprināti pēdējie grozījumi Eiropas atbalsta saņemšanas nosacījumos – viena gada laikā atbalstu par kopšanu varēs saņemt arī par 50 hektāriem lielākām platībām.

 

Lasīt vairāk: “Meža nozares gadagrāmata 2010” (12.lpp)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *