Krievijas zāģmateriālu īpatsvars Ķīnas importa struktūrā pieaudzis līdz ~30%

Vairāku gadu garumā pasaules kokmateriālu tirgū Krievija spējusi saglabāt savas pozīcijas kā lielākais koksnes resursu avots. Neskatoties uz stingrāku valsts nostāju attiecībā uz apaļkoku eksportu ar nolūku veicināt kokapstrādes attīstību vietējā tirgū, Krievija joprojām ir lielākais apaļo kokmateriālu eksportētājs un viens no vadošajiem zāģmateriālu un šķeldu piegādātājiem ārējā tirgū. Tai skaitā aptuveni 50% skujkoku zāģbaļķu un neapzāģēto priedes zāģmateriālu tiek eksportēts uz Ķīnu.

Krievijas apaļkoku izvedmuitas tarifu paaugstināšanas rezultātā Ķīnas kokmateriālu importā palielinājās zāģmateriālu un celulozes īpatsvars, turpretī apaļo kokmateriālu imports no Krievijas 2009.gadā samazinājās gandrīz par 33%. Kopumā Krievijas koksnes un tās izstrādājumu īpatsvars Ķīnas importā ir aptuveni 43%.

2010.gadā Ķīnā strauji palielinoties zāģmateriālu importam (pēc provizoriskiem datiem – par 48%), piegādes apjomu īpatsvars no Krievijas pārsniedzis 30%. Sagaidāms, ka šāda tendence saglabāsies arī turpmāk, ņemot vērā paustās prognozes par Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempiem (par 9 – 10% ik gadu). Savukārt apaļkoksnes deficīts iekšējā tirgū un atsevišķu valstu valdību noteiktie ierobežojumi attiecībā uz koksnes eksportu uz Ķīnu, veicinās pusfabrikātu (neapstrādātu zāģmateriālu, finiera lokšņu, celulozes) importa palielināšanos.

Saskaņā ar pārskatā „Krievijas kokmateriālu tirgus 2009.-2010.gadā, prognozes līdz 2013.gadam” atspoguļoto informāciju, Āzijas valstis (Ķīna, Japāna) saglabās savas pozīcijas kā galvenie Krievijas kokmateriālu patērētāji pasaules  tirgū arī turpmāk.

Jau ziņots, ka 2010.gada pirmajos trīs ceturkšņos Ķīnas tirgū no Krievijas tika ievesti nedaudz vairāk kā 11 milj.m3 zāģbaļķu (par vidēji 128 USD/m3), veidojot 42% no kopējā zāģbaļķu importa, savukārt zāģmateriāli – 3,2 milj.m3 apjomā (658,3 milj. USD vērtībā), veidojot 31% no visa Ķīnā ievestā zāģmateriālu apjoma. Jāatzīmē, ka 3.ceturkšņa laikā vien zāģmateriālu iepirkuma apjoms no Krievijas Ķīnā palielinājies par 71%, sastādot 1,3 milj.m3.

 

Avots: www.lesomat.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *