2020.gadā Eiropā prognozē biokurināmā ražošanas jaudu deficītu

Pēdējo četru gadu laikā kurināmo koksnes granulu tirgū pasaulē vērojams straujš kāpums gan saražoto apjomu, gan patēriņa ziņā. Ja 2007.gadā pasaules tirgū tika saražots ap 8 miljoniem tonnu granulu, tad 2009.gadā šis apjoms sasniedza jau 13 miljonus tonnu. Tai skaitā 7 miljoni tonnu tika saražots Ziemeļamerikā un 5 miljoni tonnu eksportēts uz Eiropu, kur granulu patēriņš 2010.gadā palielinājies līdz aptuveni 12 miljoniem tonnu. Eiropas tirgū lielākie kurināmo granulu patērētāji ir Zviedrija, Austrija un Somija. Pašpatēriņa segšanai aktīvi biokurināmā ražošanas  jaudas tiek palielinātas Vācijā, Francijā un Itālijā. Tāpat koksnes granulu ražošanas jaudas tiek kāpinātas arī Krievijā, kas jau drīzumā varētu kļūt par nozīmīgu spēlētāju Eiropas tirgū.

Saskaņā ar jaunākajām Austrijas granulu ražotāju asociācijas prognozēm par kurināmo koksnes granulu ražošanas un patēriņa apjomiem pasaulē, līdz 2020.gadam ikgadējais granulu patēriņš Eiropā varētu pieaugt līdz 50 miljoniem tonnu, tāpēc ražojošo jaudu trūkums, saistībā ar koksnes izejvielu deficītu, ir reāls.

Tāpat kā Eiropā, granulu patēriņš siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanā palielinās arī ASV, taču atšķirībā no Kanādas, kas uz Eiropu eksportē 80% no saražotā apjoma, ASV granulu ražotāji orientējušies galvenokārt uz vietējo tirgu.

Pagaidām pasaules tirgū nav jūtami ražotāji no Āzijas un Latīņamerikas, tomēr jau tuvākajā laikā, kā norādījusi Brazīlijas biokurināmā ražotāju asociācija, ņemot vērā ātraudzīgo koku plantāciju pašreizējos apmērus un vēl neapgūto potenciālu, Brazīlija varētu ieņemt vadošo pozīciju pasaules biokurināmā tirgū.

Kā redzams šai sektorā ražošanas jaudas mērķtiecīgi tiek kāpinātas visā pasaulē, tāpēc nevar viennozīmīgi prognozēt, kāds granulu patēriņš Eiropas tirgū būs pēc desmit gadiem un kuri būs vadošie piegādātāji  – Kanāda un ASV (kā līdz šim) vai Krievija un Brazīlija.

 

Avots: www.ru3.infobio.ru

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *