Kopš novembra vidus Centrāleiropā turpina paaugstināties plātņu cenas

Vairums skaidu plātņu ražotāju augstāku piegādes cenu līmeni šā gada pirmajos trīs mēnešos centās panākt jau aizvadītā gada nogalē, tomēr patlaban skaidu plātņu cenas Centrāleiropas tirgū joprojām variē ļoti plašā diapazonā, tā kā atsevišķi līgumi tiek realizēti par iepriekšējām cenām, bet daži piegādātāji, tieši otrādi, standarta produkcijai noteikuši zemāko cenu slieksni – 170 – 175 EUR/m3, kas ir par 30 EUR/m3 vairāk nekā vidējā cena 2010.gada pēdējā ceturksnī. Skaidu plātņu ražotāju centieni paaugstināt produkcijas pārdošanas cenas skaidrojams ar divu kokskaidu plātņu rūpnīcu slēgšanu Vācijā, kā rezultātā samazinājies tirgus piedāvājums. „Bischweier” plātņu rūpnīcu kompānija „Kronospan” slēdza 20.decembrī, „Pfleiderer AG” rūpnīcā „Ebersdorf-Friesau” ražošana tika pārtraukta šā gada janvāra beigās, savukārt rūpnīcā „Nidda” ražošanu plānots pārtraukt jūnija beigās. Tāpat kopējo tirgus piedāvājumu ietekmējis uzņēmuma „Wilhelm Mende GmH&Co.KG” maksātnespējas pieteikums, kā rezultātā ražošana šai Vācijas plātņu rūpnīcā tika pārtraukta jau 2010.gada novembrī.

Salīdzinājumā ar vidējām plātņu cenām aizvadītā gada novembra vidū, šā gada janvāra vidū tās paaugstinājās par aptuveni 8 – 14%, savukārt, salīdzinājumā ar vidējo cenu līmeni 2010.gada janvārī, tās paaugstinājušās par 25 – 45%. Uz šā gada 13.janvāri 16 – 19 mm standarta plātņu cenas Vācijas tirgū bija 150 – 170 EUR/m3, kas ir par 11 – 17% vairāk nekā novembra vidū un par 45% vairāk nekā analogajā periodā pirms gada, savukārt 16 mm biezu no kokskaidu plātnēm  izzāģētu mēbeļu sagatavju cena kopš novembra paaugstinājusies par 20 EUR/m3 – līdz vidēji 180 – 195 EUR/m3.

Tāpat, neskatoties uz to, ka pieprasījums patlaban ir samērā neliels, tālāku cenu paaugstināšanu Centrāleiropā plāno īstenot arī MDF/HDF plātņu ražotāji, tā kā ražošanas izmaksas turpina pieaugt straujāk nekā tika gaidīts – Eiropas melamīna ražotāji jaunajos līgumos par piegādēm pirmajā ceturksnī paaugstinājuši cenas par aptuveni 200 EUR/t – līdz 1 600 – 1 700 EUR/t, kas ir par 10 – 14% vairāk nekā aizvadītā gada pēdējā ceturksnī un divkārt vairāk nekā 2009.gada trešajā ceturksnī, kad vidējā melamīna cena Eiropā atsevišķos gadījumos nesasniedza pat 800 EUR/t.

 

Avots: „EUWID” Wood Products and Panels” (No.3)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *