SIA „Latsin” mežizstrādes apjoms 2010.gadā pārsniedzis 1 milj.m3

Lielākie mežizstrādes uzņēmumi aizvadītajā gadā spējuši palielināt mežizstrādes apjomus, taču atsevišķiem uzņēmumiem apjomi dažādu iemeslu dēļ tomēr sarukuši. Norādīts, ka klimatiskie apstākļi gada sākumā un gada nogalē, kā arī apaļkoksnes cenas tirgū ir būtiskākie faktori, kas ietekmējuši mežistrādes apjomus ne tikai Latvijā. Daudzi mežizstrādātāji domā, ka nākamajos gados daudz būs atkarīgs no tā, cik aktīvi būs privāto mežu īpašnieki. Kā vēl viena problēma tiek minēts fakts, ka Igaunijā ir ieviesta akcīzes nodokļa atlaide mežsaimniecisko darbu veikšanai, kas kaimiņiem ceļ nozares konkurētspēju. Tāpat daļai aptaujāto mežizstrādātāju aktuāls jautājums tuvākajos gados būs tehnikas atjaunošana.

Vadošais mežizstrādes uzņēmums Latvijā joprojām ir SIA „Latsin”, kas 2010.gadā palielinājis koksnes izstrādes apjomu līdz 1,06 milj.m3 (+31%). Nākamie trīs lielākie mežizstrādes uzņēmumi Latvijā ir SIA „Metsaliitto Latvia”, pērn izstrādājot 700,0 tūkst.m3 koksnes (+35%), SIA „RTK Pluss” – ar 530,0 tūkst.m3 (+10%) un SIA „Latvijas Finieris” – 407,0 tūkst.m3 (+38%).

Kopumā 2010.gads uzņēmumam „Latsin” bijis viens no finansiāli veiksmīgākajiem – pērn vadošā mežizstrādātāja neto apgrozījums pieauga par trešdaļu, sasniedzot 42,02 miljonus latu un tīrā peļņa sasniedza 1,4 miljonus latu. „Tas ir sūra darba rezultāts apvienojumā ar ekonomiskās situācijas uzlabošanos lielākajos meža nozares izejvielu un koksnes izstrādājumu tirgos,” skaidrojis uzņēmuma valdes loceklis Varis Sīpols.

Pērn mātes kompānijas celulozes ražotnēm „Latsin” piegādāja 0,53 milj.m3 papīrmalkas. Arī šogad plānoti līdzīgi apjomi. Savukārt malka un meža šķelda piegādāta Latvijas lielākajam kokskaidu granulu ražotājam SIA „Latgran”.

Uzņēmējs prognozē, ka vairāku jaunu granulu ražotņu un biomasas koģenerācijas staciju ienākšana tirgū veicinās mazvērtīgās koksnes cenu paaugstināšanos un varētu apturēt tās eksportu, sekmējot augstākas pievienotās vērtības produkcijas ražošanu tepat vietējā tirgū. Par to, ka līdz ar ciršanas apjomu samazināšanos valsts mežos, apaļkoku tirgū varētu rasties deficīts, pagaidām pamats bažām nav, taču, ja ekonomika turpinās pieaugt arī 2012.gadā, konkurence par koksnes resursiem varētu saasināties.

 

Avots: „Dienas bizness” (23.02.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *