Darbu uzsāk meža īpašnieku kooperācijai veltīts interneta portāls

Lai meža īpašniekiem Latvijā būtu vieglāk pieejama informācija par meža īpašnieku kooperāciju, tās darbības principiem un potenciālajiem ieguvumiem, darbu uzsācis interneta portāls www.mežsaimnieks.lv, kura izveidi nodrošināja Kurzemes meža īpašnieku kooperatīva izveides iniciatīvas grupa.

Viens no tās dalībniekiem – Alsungas novada domes priekšsēdētājs Grigorijs Rozentāls, kurš 1998. un 1999.gadā bija atbildīgs par VAS „Latvijas valsts meži” izveides ekonomiskā pamatojuma izstrādi Ministru kabinetam, pauda sekojošo: „Ir pienācis laiks „pārstartēt” arī Latvijas privāto mežsaimniecību. Nezinošs, neprofesionāls meža īpašnieks, kas vāji pārzina gan koksnes tirgu, gan mainīgo likumdošanu, kas izaugušo koksni pārdod tikai reizi vairākos gados, tomēr turpina „cīnīties” pats par sevi, ir izdevīgs tikai koksnes uzpircējiem. Jā, tie šobrīd veic kooperatīvu funkcijas, apvienojot mazās koksnes plūsmas. Taču mums – meža īpašniekiem – par to ir jāmaksā. Ja mēs šajā valstī arī privātajos mežos gribam efektīvu, īpašniekam izdevīgu, mežsaimniecību, tad tādas funkcijas kā koksnes audzēšana, koksnes pārdošana, mežsaimniecisko pakalpojumu iepirkšana u.c. arī privātajos mežos ir jāveic profesionāļiem. Līdzīgi kā tas notiek valsts mežos. Katram īpašniekam algot profesionāļus pašam ir daudz dārgāk, nekā ja to darīsim kooperējoties ar citiem līdzīgiem meža īpašniekiem. Kooperatīvs kā neatkarīga struktūra, kurā katrs biedrs ir īpašnieks, kas piedalās gan vadībā, gan peļņas sadalē, šādu sadarbību varēs organizēt visefektīvāk.”

Meža īpašnieku kooperācija jau daudzus gadu desmitus spēlē lielu lomu Ziemeļu valstīs. Somijā kooperatīvu kustībā ir iesaistīti 131 tūkstotis meža īpašnieku, Zviedrijā – 110 tūkstoši, bet Norvēģijā- 43 tūkstoši. Kooperatīvu biedriem šajās valstīs kopā pieder 15,2 miljoni hektāru saimniecisko mežu. Tam pamatā ir ekonomiska loģika. Jo neviens meža īpašnieku intereses neaizstāvēs labāk, kā paši meža īpašnieki.

 

Lasīt vairāk: www.mezsaimnieks.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *