LVM radījusi mežsaimniecības stratēģiskās plānošanas atbalsta rīku

AS „Latvijas valsts meži” speciālisti aptuveni divu gadu laikā izstrādājuši mežsaimniecības stratēģiskās plānošanas metodiku, kas ļauj modelēt nākotnes notikumus mežā 24 piecgadēs jeb 120 gadus ilgā periodā.

LVM valdes priekšsēdētājs Roberts Strīpnieks uzskata, ka šādas metodikas izstrādes galvenā motivācija ir nepieciešamība noskaidrot, vai arī turpmāk meža apsaimniekošanā var rīkoties tieši tāpat, kā tika darīts līdz šim.

Mežsaimnieciskajā plānošanā ļoti daudzas lietas tiek darītas tā un ne savādāk tikai tāpēc, ka tāda bijusi vēsturiskā pieeja. Taču vai tā vienmēr ir arī pareizākā? Analizējot mežsaimniecisko praksi Ziemeļvalstu uzņēmumos un salīdzinot iegūtos kubikmetrus no meža hektāra, var redzēt, ka Latvijā meža īpašumi tiek izmantoti par vairāk nekā 10% mazāk efektīvi nekā Skandināvijā. Lai gan, ņemot vērā, ka atrodamies mazliet vairāk uz dienvidiem, vajadzētu būt otrādi. LVM biznesa attīstības projektu vadītājs Ainārs Grīnvalds norāda, ka tas ir pamatots iemesls, lai saprastu, ka nepieciešams labāks mežsaimnieciskās plānošanas risinājums.

Jau diezgan sen LVM speciālisti ir iemācījušies mežaudžu attīstību modelēt virtuāli. Ar pietiekami lielu ticamības pakāpi iespējams noteikt, kāds pēc daudziem gadiem izskatīsies nupat apstādīts izcirtums, kādas būs tā apsaimniekošanas izmaksas, iegūstamie sortimenti un peļņa. Virtuāli iespējams modelēt arī dažādus mežaudzes apsaimniekošanas veidus, rezultātā katrreiz iegūstot citas izmaksas, citus ieņēmumus un citu koksnes plūsmu.

Stratēģiskās plānošanas modelēšana balstās uz ārkārtīgi lielu datu kopu par procesiem mežā – tā augšanas gaitas modeļiem, iegūstamajiem sortimentiem, to vērtību un ražošanas procesu izmaksām utt. Galvenais filtrs, pēc kura tiek izvēlēts, kādu meža apsaimniekošanas veidu izvēlēties katrā mežaudzē, lai sasniegtu maksimālo ieguvumu, ir LVM nospraustie mežsaimniecības mērķi.

Šobrīd LVM rīcībā ir gatavs rīks, kas ļauj datorprogrammas Excel vidē, izmantojot 22 standarta darbību variantus, modelēt gandrīz jebkuru darbību mežā, ar optimizācijas datorprogrammas palīdzību nosakot labāko darbību katrā mežaudzē, bet kad to varētu sākt izmantot reālā LVM saimnieciskās darbības plānošanā, pagaidām vēl precīzi nav zināms. Tas varētu notikt tuvāko gadu laikā, jo darbs vēl nebūt nav beidzies.

 

Avots: žurnāls „Baltijas Koks”/P.Beķeris/, (Nr.2/2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *