Latvijā gatavoto munīciju mednieki izmanto vairāk kā 20 pasaules valstīs

Mēdz teikt, ka riteni no jauna nevar izdomāt, taču medību munīcijas gatavošanā jauni revolucionāri izgudrojumi pasaulē notiek ik pēc gadiem. Pirms vairāk nekā simt gadiem – 1895. gadā – vācu inženieris Vilhelms Brenneke radīja lielisku medību lodi ar tiem laikiem teicamām ballistiskām īpašībām un precizitāti. Nākamais jaunums nāca pēc gadiem piecdesmit, kad parādījās krievu izgudrotāja Poļeva lode. Medībās tās izmanto ar labiem rezultātiem arī pašlaik. Taču, kopš pirms desmit gadiem tika izmēģinātas Aivara Dundura uzņēmumā „D Dupleks” ražotās monolītās lodes, to ballistika, lidojuma ātrums un nāvējošais triecienspēks bija pārsteidzošs. Kā saka A. Dundurs, ja jau reiz esi izšāvis uz dzīvnieku, tad jādara viss, lai to nogalētu pēc iespējas momentāni, bez mokām. Vairāku gadu gaitā lodes tika arvien uzlabotas uz unikāliem darbgaldiem un ātruma mērītājiem, analīzei tiek izmantoti želejveidīgi dzīvo audu aizstājēji. Lode un patrona pašlaik ir nogatavināta tiktāl, ka, izšauta ar gludstobra ieroci, sasniedz gandrīz vītņstobra lādiņa ātrumu un viegli caursit 10 mm biezu tērauda plāksni.

Ļoti liels nāvējošs triecienspēks ir ekspansīvajām lodēm, tā saucamajām „margrietiņām”. Taču tām ir arī viens būtisks trūkums – ar tām jāšauj klajā vietā. Aizskarot zaru vai pat smilgu, lode atveras, zaudē ātrumu un precizitāti.

Jau gadu munīcijas ražotne ar unikālām, daudzām pašu speciālistu konstruētām iekārtām ir pārcelta uz Ādažiem. Bijušajās, tagad ražošanai pielāgotajās „Briljantu” kompleksa jaunlopu fermās divās diennaktīs var saražot tik daudz patronu, cik liels ir pieprasījums Latvijas tirgū, – simt tūkstošus.

Jau vairākus gadus „D Dupleksam” ir savi stendi lielākajā Eiropas izstādē Nirnbergā. Latvijā gatavoto munīciju pazīst un ar labiem panākumiem mednieki izmanto divdesmit divās pasaules valstīs. Nupat janvāra beigās A. Dundurs ar savu brigādi pabija Lasvegasā, kur nedēļas garumā notika pasaulē visplašākā medniekiem domātā izstāde. Interese bijusi neticami liela, daudzi tirgotāji jau zinājuši unikālās monolīta un ekspansīvās lodes. Latvija, teikuši potenciālie pircēji, jā, zinām, zinām, tur ražo lieliskas patronas.

Pašlaik rūpnīciņā top jaunas iestrādes un tehnoloģijas. Pasaulē ir liels pieprasījums pēc pašaizsardzības ieroču munīcijas, ASV un pat Indija ir gatavas slēgt līgumus par lādiņu gatavošanu militārām vajadzībām. Tiek izstrādātas patronas lielkalibra – pat 4.kalibra – medību bisēm. Šāda lode sver 90 (!) gramus, bet ierocis vidēji trīspadsmit kilogramus, tādēļ pārāk liela atsitiena spēku nemaz nejūtot. Bet mums Latvijā nav tik lielu dzīvnieku, ko šaut ar šādām lodēm, tāpēc vairāk tiek izmantoti jau ierastie 12. un 16.kalibra gludstobri.

 

Avots:“Latvijas Avīze” (03.03.2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *