Koksnes apstrādes kvalitātes uzlabošanas iespējas un kontrole

Apstrādāto kokmateriālu kvalitātes kontrole bija galvenā tēma SIA „AM2″ 21.februārī rīkotajā seminārā, kas pulcēja plašu ar koksnes impregnēšanu saistītu uzņēmēju pulku. Par koksnes apstrādes kvalitātes uzlabošanas iespējām klātesošos informēja Lielbritānijas uzņēmuma „Arch Timber Protection” tehniskais menedžeris Dr. Marks Hulls, kurš, runājot tieši par koksnes impregnēšanu, norādīja, ka kvalitāte vislielākajā mērā atkarīga no apstrādes standartu un aizsarglīdzekļu ražotāja norādīto specifikāciju ievērošanas, precīza pirmsapstrādes mitruma līmeņa koksnē, kā arī operatoru kvalifikācijas, ražošanas procesu kontroles un optimizācijas.

Seminārā uzstājās arī Latvijas Koksnes ķīmijas institūta pārstāvis Bruno Andersons, kurš informēja klātesošos par iespējām veikt koksnes aizsarglīdzekļu un ar tiem apstrādāto materiālu laboratoriskos testus tepat uz vietas Latvijā. Savukārt semināra noslēgumā „Arch Timber Protection” Austrumeiropas tirdzniecības vadītājs Terijs Čidls pastāstīja par trim jauniem uzņēmumā izstrādātiem produktiem, kas nākotnē varētu būt interesanti arī Latvijas ražotājiem:

  • Tanalith M – produkts, kas atbilst visiem koksnes aizsargķīmijas standartiem un tā iedarbība ir identiska Tanalith E. Vienīgā atšķirība – tas ir bezkrāsains un pirmos gadus apstrādātā koksne saglabā ārkārtīgi gaišu toni pat āra apstākļos;
  • Vacsol FR – produkts nodrošina koksnes aizsardzību pret degšanu un izstrādāts galvenokārt Lielbritānijas kokmateriālu tirgum;
  • Keywood – ar šo produktu „Arch Timber Protection” startē koksnes modifikācijas tirgū. Pagaidām izstrādātās tehnoloģijas paredzētas tikai Dienvidamerikas priedes (radiata pine) modifikācijai, taču ar laiku paredzēts radīt iespējas mainīt molekulāro struktūru arī citām skujkoku sugām.

 

Lasīt vairāk: žurnālā „Baltijas Koks”/ P.Beķeris (Nr.2/2011)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *