Prognozē rūpniecības izaugsmes centra novirzi no kokrūpniecības

Šā gada janvārī apstrādes rūpniecības izlaide samazinājās jau trešo mēnesi pēc kārtas, ko pamatā virzīja ķīmijas rūpniecības kritums, kā arī elektrisko iekārtu, gumijas un plastmasas un nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanas apjomu sarukums. Savukārt kokrūpniecībā atkal bija vērojams pieaugums, kas gan varētu būt saistīts ar laika apstākļiem (proti, vieglāk izvest koksni no meža).

Joprojām sagaidāms, ka rūpniecības izaugsmes centrs šogad novirzīsies no kokrūpniecības uz metālapstrādi un mašīnbūvi. Jau pagājušā gada nogalē varēja redzēt izmaiņas rūpniecības struktūrā – 2010.gada 4.ceturksnī kokrūpniecības izlaide (ieskaitot mēbeles) jau bija nedaudz mazāka nekā metālapstrādes un mašīnbūves nozaru izlaide (ieskaitot transporta līdzekļus, elektroniskās un elektriskās iekārtas) – 23% pret 25% no kopējās apstrādes rūpniecības izlaides.

Lai gan ārējais pieprasījums aug un noskaņojums rūpniecības sektoros Ziemeļeiropā saglabājas labs, palielinās ierobežojošo iekšējo faktoru ietekme – jaudu noslodze, darbinieku ar atbilstošām prasmēm trūkums. Pieaug arī enerģijas un citu izejvielu izmaksas. Lai mazinātu šo ierobežojošo faktoru ietekmi, ir nepieciešamas investīcijas gan jaudu palielināšanā, gan produktu klāsta dažādošanā, iespējams, arī energoefektivitātē.

Sagaidāms, ka apstrādes rūpniecības izlaides izaugsme no 14% 2010.gadā varētu samazināties vairāk kā uz pusi 2011.gadā.

 

Avots:www.delfi.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *