Aktuālākās tendences Latvijas makroekonomikā 2011.gada sākumā

Rūpniecības produkcijas apjoms 2010.gadā pieauga par 13.9%, tajā skaitā, apstrādes rūpniecība – par 14%. Eksporta apjoms salīdzināmajās cenās 2010.gadā palielinājās par 19.6%, bet importa apjoms pieauga par 15.6 %. Arī šogad rūpniecība un eksports saglabās labu attīstības tempu, tomēr tas būs zemāks par pērn novēroto. Šobrīd vērojams ārējo faktoru virzīts patēriņa cenu kāpums, kas „karsē” cenas Latvijas tirgū. Tāpat Latvijas iedzīvotāju izdevumus palielinājušas arī degvielas un pārtikas cenu kāpums globālajos tirgos, kā arī nodokļu izmaiņas. Lai arī tirdzniecībā vairs nav kritums un atsevišķās preču grupās vērojams kāpums, iedzīvotāju pirktspēja joprojām saglabājusies zema.

Tā kā cenu kāpums kļuvis par vienu no galvenajām pēdējā laika ekonomikas aktualitātēm, interese par ražotāju cenu izmaiņām, kas norāda uz patēriņa cenu indeksa iespējamo attīstību, ir augusi. Janvārī ražotāju cenu līmenis gada laikā ir palielinājās par 8.4%. Statistika uzrāda cenu kāpuma pieaugumu vietējā tirgū realizētajai produkcijai, kas gada laikā pieauga par 8.3%. Savukārt eksportētajai produkcijai

pieauguma temps ir mazinājies līdz 8.5%. Lielākā ietekme uz ražotāju cenu pārmaiņām ir bijusi cenu pieaugumam elektroenerģijai, metālu, pārtikas rūpniecībā, kā arī kokrūpniecībā.

Pamatā cenu kāpumu ir ietekmējuši ārējie faktori. Respektīvi, izejvielu sadārdzinājumu virza pieprasījuma pieaugums un spekulatīvie procesi pasaulē, kam ražotāji spiesti sekot. Turpinoties ekonomikas izaugsmei ārējos tirgos, jo īpaši strauji augošajās ekonomikās Āzijā un Latīņamerikā, un izejvielu trūkumam,  spiediens uz Latvijas gala patēriņa cenām saglabāsies, tādēļ cīņa par peļņas sadalījumu visas produkcijas ķēdē iesaistītajiem līdz patērētājam pieaugs, ko saasinās arī sabiedrības zemā pirktspēja un nodokļu sloga pieaugums.

 

Lasīt vairāk:www.seb.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *