Pieaugošais biomasas patēriņš enerģētikā veicinās pārmērīgu koksnes cenu kāpumu

Lai veicinātu lielāku biomasas patēriņu enerģētikā, Lielbritānijas valdība energouzņēmumus subsidē, tomēr tagad tas kļuvis par vienu no galvenajiem koksnes cenu pieauguma veicinošajiem faktoriem.

Lielbritānijas lielākā ofisa mēbeļu ražošanas uzņēmuma „Senator” komercdirektors Pauls Klarks (Paul Clarke) skaidrojis, ka ražošanā galvenā izmantojamā izejmateriāla – skaidu plātņu – cenas pērn paaugstinājušās par 30%, turklāt pēdējā ceturksnī vien cenas pieaugušas par 10%. Un tā kā biomasas patēriņš enerģētikā turpina palielināties, arī konkurence koksnes tirgū turpinās saasināties, kas vistiešākajā veidā skars gan mēbeļu ražošanas nozari, gan jebkuru citu nozari, kas balstīta uz koksnes resursu izmantošanu ražošanā.

Patlaban lielākais biomasas patērētājs Lielbritānijā ir ogļu elektrostacija „Drax Power Ltd.” (Ziemeļjorkšīrā), kas ir arī lielākais oglekļa dioksīda izmešu emitētājs. Aizvadītajā gadā elektroenerģijas ražotājs „Drax Power Ltd.” kā kurināmo patērēja 900 000 tonnu (galvenokārt koksnes) biomasas. Šogad pabeigta jaunu jaudu uzstādīšana, kas ļaus palielināt biomasas patēriņu vēl vairāk, tāpēc, ņemot vērā pieaugošo konkurenci izejvielu tirgū, „zaļās enerģijas” ražošanas veicināšanai valsts subsīdijas, kas patlaban ir aptuveni 25 sterliņu mārciņas par katru saražoto megavatstundu būtu jāpaaugstina vēl vairāk, uzsvēris uzņēmuma īpasnieks. Tādā gadījumā nākotnē uzņēmums varētu palielināt biomasas patēriņa īpatsvaru no 12,5% līdz 50%, kas būtu aptuveni 7 miljoni tonnu gadā.

Pēc Lielbritānijas Koka paneļu ražotāju asociācijas (Wood Panel Industries Federation) izvērtējuma, teorētiski Lielbritānijā ik gadu varētu tikt sagatavoti 16,6 miljoni tonnu koksnes (2009.g.: 9,3 miljoni tonnu). Ja valdības izvirzītā mērķa – līdz 2020.gadam samazināt siltumnīcefektu izraisošo gāzu izmešu daudzumu  par 34% (attiecībā pret 1990.g.) – sasniegšanai tiks veicināta biomasas izmantošana ražošanā, koksnes patēriņš Lielbritānijā varētu pieaugt arī līdz 50 miljoniem tonnu gadā.

 

Lasīt vairāk:www.channel4.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *