Skotijas parkā atklāj jau otru bīstamu koku slimību izraisītāju

Aizvadītā gada beigās vienā no Skotijas parkiem (Balloch Castle Country Park) aptuveni 80 tur augošajām Losona pacipresēm (Chamaecyparis lawsoniana) tika atklāta augu slimība, kuras ierosinātājs ir Phytophthora lateralis. Šis mikroorganisms, kas izraisa sakņu atmiršanu, zaru nokalšanu un skujbiri, Lielbritānijā identificēts pirmoreiz. Tajā pašā parkā apstiprinājās arī Phytophthora ģints slimību ierosinātāja Phytophthora ramorum klātbūtne, kas bijis par iemeslu jau aptuveni 1,5 miljonu Japānas lapegļu (Larix kaempferi) izciršanai Anglijas dienvidrietumos, Velsā un Ziemeļīrijā pēdējo 15 mēnešu laikā.

Arī šogad turpmāko trīs mēnešu laikā Lielbritānijā tiks nocirsti vēl vismaz 1,2 miljoni koku. Kā stāstījis viens no harvestera operatoriem C.Morgans (Cerith Morgan), kas veic mežizstrādi inficētajās lapegļu audzēs, patlaban izcērtamais apjoms citādos apstākļos nodrošinātu darbu vēl 10 gadus, taču šobrīd tūkstošiem 60-gadīgas lapegles tiek izcirstas mazāk kā minūtes laikā. Turklāt šo cirsmu atjaunošana ar lapeglēm nebūs iespējama vismaz turpmākos piecus gadus, jo tāds esot patogēna izdzīvošanas ilgums augsnē.

Pirmoreiz P. ramorum sēnes izraisītie bojājumi Lielbritānijā tika konstatēti 2002.gadā. Sākotnēji šī slimību ierosinātāja pazīmes bija novērotas tikai krūmaugiem, līdz 2009.gadā tika atklāta vairāku tūkstošu Japānas lapegļu  inficēšanās Anglijas dienvidrietumos. Vēl vairāk slimības skarto lapegļu 2010.gadā tika konstatēts Velsā un Ziemeļīrijā, plantācijās Skotijas ziemeļos un Īrijā, kas licis atbildīgajām institūcijām pieņemt lēmumu par sanitāro kailciršu veikšanu 2 223 hektāru platībā.

P. lateralis līdz šim bija zināms galvenokārt Kanādas rietumos un ASV, bet nesen – arī Francijā un Nīderlandē. Lai arī no šīs sēnes pamatā cieš Losona paciprešu sugas koki, tā var būt par iemeslu arī Parastās īves (Taxus baccata) bojāejai. Tā kā P. lateralis sēnes sporas var tikt izplatītas ar inficētu substrātu, koku atzarošanas un citiem instrumentiem un priekšmetiem, parkā, kur tika atklāts šis patogēns, ieviesti stingri drošības pasākumi.

 

Lasīt vairāk:www.forestry.gov.uk

www.telegraph.co.uk

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *