Ekonomisti prognozē tālāku eksporta pieaugumu 10 – 15% apjomā

Latvijas eksports šā gada janvārī, salīdzinot ar analogo laika periodu iepriekšējā gadā, pieaudzis par 51,3% (faktiskajās cenās), bet importa kopapjoms pieaudzis par 35,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Nordea bankas vecākais ekonomists Andris Strazds prognozē, ka turpmākajos mēnešos eksporta apjomi atsāks pieaugt, lai gan importa apjoms, visticamāk, pieaugs nedaudz straujāk. Ekonomists norādījis, ka kopējais preču eksports janvārī, salīdzinot ar decembri, kritās par aptuveni 17,5 miljoniem latu, taču dažādas preču grupas uzrādīja atšķirīgas tendences. Piemēram, kokrūpniecības nozare uzrādīja pieaugumu par 8,5 miljoniem latu, eksporta apjomam mēnesī pārsniedzot 80 miljonus latu.

Lai gan pieprasījuma aktivizēšanās ārējos tirgos un labvēlīgā cenu dinamika strādā par labu ekonomikai, pēc viena mēneša nevar spriest par tendencēm visa gada garumā, uzsvēris SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis. Kāpums eksportā var saglabāties samērā straujš un gadā kopumā pieaugums varētu noturēties ap 10-15%, tomēr patlaban vērojamie pieauguma tempi nedrīkstētu būt par pamatu pārliekam optimismam. “Krasi mainoties cenu tendencēm, tikpat strauji varētu rukt arī ārējās tirdzniecības apjomi. Joprojām aktuāls jautājums ir par konkurētspēju, uz kuru pamazām sāks spiest augošās izmaksas un atalgojums, kā arī nepieciešamas investīcijas attīstībā. Taču neskaidrā un svārstīgā nodokļu politika ir nopietns šķērslis investoru un investīciju piesaistīšanā,” norāda D.Gašpuitis.

 

Lasīt vairāk: www.diena.lv

www.csb.gov.lv

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *